Kategoriler
Dutluca Orhangazi Belde ve Köyleri

Dutluca Mahallesi

Dutluca Mahallesi Orhangazi

Bursa Orhangazi ilçesine bağlı köy, İznik Gölü’nün 1 km. güneyinde, Bursa merkezine 51, ilçe merkezine 11 km. uzaklıktadır.

Dutluklarıyla bilinen köy zamanının ipek böcekçiliği merkezi olmakla birlikte II. Beyazıt’ın kızı Hatice Sultan’ın İstanbul’da yaptırmış olduğu bir camininde vakfı idi. Kurtuluş savaşında Yunan işgali sırasında 7 Eylül 1920 (salı) günü Gayrı Müslim Sölöz Köyü’nden gelen 300 kişilik Ermeni çetesinin baskınına uğradı. Köylü önceleri karşı koydu isede iki saat süren bir çarpışmadan sonra Yunan askeri olduklarını söyleyen 15 kadar Ermeni süvarisinin uyarısı üzerine silah bıraktı. Bunun üzerine direnişle karşılaşmaksızın köye giren çete tarafından büyük ölçüde yağma edildi ve ateşe verildi. Tamamen yakılan köyün 90 hanesinden geriye sadece 3’ü yangından kurtulabildi. Ermeniler bu tahrip ve yakma anında el bombası ve patlayıcı maddeler de kullanmışlardır. 50 kadar erkek, kadın ve çocuktan ibaret müslümanları feci bir şekilde katletmiş ve kadınları çırılçıplak soymak suretiyle öldürmüşlerdir.

dutluca-mahallesi-orhangazi-bursa

(Yunan askerleri bu köyde erkekleri kulak ve burunlarını kesmek ve gözlerini oymak suretiyle katletmiş, genç kız ve kadınlara tecavüz ettikten sonra göğüslerini kesmek suretiyle cümlesini kurşun ve süngüden geçirerek öldürdükleri ve bakire kızları da dağa kaldırdıklarını Vali’nin 27 Ekim 1920 tarihinde İçişleri Bakanlığına yazmış olduğu rapordan anlıyoruz.)

Şakir kızı Hayriye isminde çeşitli uzuvlarından yaralı olan bir kadın, vilayet merkezine gelerek Dutluca Müslüman köyünün Sölöz gayr-ı müslimleri tarafından basılıp hanelerinin yakıldığını ve bu surette gelini Fatma’nın alınıp götürüldüğünü haber vermiş ve kendisi bu elim olay neticesinde yaralandığından tedavi için Guraba Hastanesi’ne yatırılmıştır.

Yine aynı köyden İsmail zevcesi Penbe isminde bir kadın vilayet merkezine gelerek 7 Eylül’de 700 kişiden fazla bir Ermeni tarafından köyleri basılarak otuz kadar kadın-erkek Müslümanın öldürüldüğünü, altı kişinin esir alınıp, mal, eşya ve hayvanlarının gasp edildiğini, zikredilen altı esirin dördünün salıverildiğini ve bu dört kişi arasında bulunan kocası İsmail’in, Yunan askerleri tarafından tekrar esir alındığını, yaşayıp yaşamadığının öğrenilemediğini bildirmiş, kocasından haber alınması, gasp edilen mal ve hayvanlarının iadesini istemiştir. Ancak daha sonra köyden beş kişi Ermeniler tarafından yakalanıp Karsak köyüne götürülmüş ve Yunanlılar tarafından tahkikat yapılarak muhafaza altında köylerine sevk edilirken bunlardan Kör İsmail’in yolda öldürüldüğü anlaşılmıştır ki, bu şahıs da, vilayet merkezine gelerek müracaatta bulunan yukarıda sözü edilen Penbe kadının kocasıdır.

dutluca-koyu-orhangazi-bursa

1325 H. (1907) Tarihli Hüdavendigar vilayeti salnamesinde 60 hane olarak kayıtlıdır.

Dutluca Köyü’nde Nüfusun gelişimi; 1927-339, 1940-515, 1955-643, 1970-663, 1980-580, 1990-526, 1997-484, 2000-515, 2010’da ise 318 kişidir.

Ekonomisi Tarıma ve özellikle zeytinciliğe bağlı olan köyde, Kalkınma Kooperatifi ve birde zeytin yağı fabrikası vardır.

DUTLUCA KÖYÜ MUHTARI

Adı Soyadı : Mustafa KARABAY    Tel : 0 224 582 26 28     Cep : 0 532 607 16 15

Köylist – Her hakkı saklıdır © Orhangazi Şehir ve Firma Rehberi | Bursa Orhangazi | orhangazi.net

“Dutluca Mahallesi” için 2 yanıt

Merhaba,
Dutluca Mahallesi’nin muhtarı değişti.
2019 yerel seçimlerinde Dutluca Muhtarlığı’na Mustafa Karabay seçilmiştir.
Telefon numarası: 0 532 607 16 15’dir.
İyi çalışmalar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir