22.10.2018 - Orhangazi Şehir, Firma ve Kent Bilgi Rehberi

İznik Gölü Efsaneleri: İznik Gölü’nün Bilinmeyen Sırları

İznik Gölü Efsaneleri: İznik Gölü’nün Bilinmeyen Sırları

İznik Gölü Efsaneleri: İznik Gölü’nün Bilinmeyen Sırları

İznik Gölü Efsaneleri çok anlatılır. Öteden beri İznik Gölü’nün içinde bir ya da birkaç şehrin bulunduğu da söylene gelir. İşte Hoca Saadettin Efendi’nin ( 1536/37-1599) söyledikleri: “Yılın en kurak aylarında su çekilince ortasında bir takım büyük yapılar meydana çıkar. Bunların Nuh aleyhisselamın oğlu Sam’ın yaptırdığı binaların kalıntısı olduğu söylenir. Sam’ın Tufan’dan sonra İznik‘i kurarak buraya yerleştiği meşhurdur.”

İznik Gölü Efsaneleriİznik Gölü Efsaneleri ve İznik gölü ile ilgili anlatılan hikayeler

İznik gölü altında şehir var mı? İznik gölü içinde köy yer alıyor mu?

Ve İznik Gölü Efsaneleri hakkında Raif Kaplanoğlu’nun söyledikleri.”…gerçekten de İznik Gölü ‘nün altında bir şehir var! Belki de birden fazla…” Raif hoca, bu sözlerini alıntıladığım yazısında, okuduklarını, balıkçılardan dinlediklerini ve kendi gözlemlerini aktarıyor. Gerçi ilk alıntıdan söz konusu yerleşim yerinin İznik Gölü’nün altında tufan yüzünden kalmadığı, hatta bizzat adı anılarak ondan sonra kurulduğu anlatılmakta ama, olsun. Sonuçta göçükle, depremle de olsa, su altında kalma motifi var.

Bizde eskiden büyüklerimizden çok eskiden İznik Gölü’nün ortasında bir minare gördüklerini anlattıklarını biliriz. Hayal veya gerçek sonuçta dilden dile dolaşan bir söylenceydi bu.

İznik Gölü Efsaneleri, iznik gölü altında şehir var mıİznik Gölü ile ilgili efsaneler

İşte efsaneler ve işte gerçekler… Her efsane aslında biraz bir gerçekten türüyor. Ortada bir ip var, ona boyuna toz ve tortu yapışıyor. İp kalınlaştıkça kalınlaşıyor, iplik unutulacak hale geliyor.

Ayrıca konuyla doğrudan ilgili olmayan, ya da biraz ilgili olsa da, bizi sığ düşüncelere götürmemesini dilediğim bir iki gözlemi de aktarmak istiyorum. Marmara Denizinin, buranın tabanında yapılan araştırmalar sonucunda, bundan 10 bin yıl kadar önce ve bin yıllığına küçük bir göl olarak varlığını sürdürdüğü ileri sürüldü geçenlerde…

İkincisi, elinize bir Marmara Bölgesi haritası alırsanız, İznik Gölüyle Gemlik Körfezinin, tarihin bir döneminde birbirinden uzak düşmüş iki kitle olduğunu netlikle görürsünüz. Belki aynı şekilde, Uluabat Gölüyle Manyas Gölünün de..

Karalar-sular ve aralarındaki oyunlar!

İznik Gölü Efsaneleri, iznik gölü içindeki köy doğru muİznik gölü altında şehir var mıydı? İznik gölü içindeki köy hikayesi doğru mu?

Evliya Çelebi’nin Gözünden İznik Gölü

 “Kalenin batı kısmındadır. Batıdan Gemlik kasabası körfezine bir ayağı akar. Çevresinde kırk beş parça bağ ve bahçeli, camili, hamamlı, çarşılı köyler vardır. Göl içinde otuz adet balık avlıyan kayık bulunur. En fazla derinliği yirmi kulaçtır. Gölün dört tarafını bir kimse atla bir günde dolaşır. Suyu gayet güzel olduğundan yetmiş türlü balık yetişir. Bunlardan İlhaniye, Ege ve sala balıkları meşhurdur. Hiç kokuları yoktur. Gayet güzel çorba ve tavaları olup kolay hazmedilir. Aynı zamanda çok besleyicidirler. Balıkçılar avladıkları balıkları Yenişehir’e, Gemlik’e ve Pazarköyü’ne (Orhangazi) götürüp satarlar.
Şehrin halkı çamaşırlarını göl suyunda yıkarlar. Hiç sabun sürmedikleri halde yine bembeyaz olur. Bu gölde bir atı yedi gün yıkasalar ve suyundan içirseler eti ve yağı semiz olur. Bu gölde bulunan pullu balık gayet lezzetli olur. Ama tepesinde iki sivri kemik olur ki onu kırmak lazımdır. O kemikler çıkarılmadan pişirilirse balığın eti yemyeşil olur. Yine bu kemiği diğer diri bir balığa saplasalar vücudu mahvolur. Bunun için bu gölde bulunan diğer balıklar kemikli balıktan korkarlar.
İznik şehrinin kıble tarafında ve Arnavud dağının arkasında Bursa Yenişehir’i bulunur. Lodos tarafında, göl aşırı deniz kenarında Gemlik kasabası vardır. Batı tarafındaki Pazarköyü kasabasının minareleri görünür. Doğu yönünde Geyve beş saatliktir. İşte Yenişehir bu kasabaların arasında olup (Engürücük) ve Lefke kasabalarına dokuz saattir.”
İznik Gölü Efsaneleri emin olun dilden dile anlatılan ve günümüze kadar ulaşan yüzlercesine sahiptir. Bizim bildiklerimiz bunlarla sınırlı. Siz farklı İznik Gölü Efsaneleri biliyorsanız yorum kısmına yazın ve yazımıza ekleyelim.
İznik Gölü hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.
İznik’te gezilecek yerler ve Orhangazi’de gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi almak isterseniz linklere tıklayabilirsiniz.
Sizleri İznik Gölü ile ilgili fotoğrafların ve bilgilerin paylaşıldığı Facebook.com/iznikgolu sayfamıza da bekleriz. 🙂
Özel Araştırma – Her hakkı saklıdır © Orhangazi Şehir ve Firma Rehberi | Bursa Orhangazi | Orhangazi.net
loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Cilası dedi ki:

  Aaaaaa inanmıyoooooruuuum
  20senedir burda yaşadığıma rağmen bilmiyordum😮😮😮😮

  1. Orhangazi.net dedi ki:

   İznik gölü ile ilgili kim bilir daha ne kadar çok efsane vardır. Biz iznik gölü efsaneleri arasından sadece en bilinenlere yer verdik. Yorumunuz için teşekkür ederiz. 🙂

 2. elif dedi ki:

  Bende minare olduğunu duymuştum. bir şehir varmış sular altında kalmış

  1. Orhangazi.net dedi ki:

   Evet İznik gölü efsaneleri arasında en yaygını gölün ortasında bir minare olduğu idi. Çocukken bu minareyi görme umuduyla çok açılırdık göle. 🙂

BİR YORUM YAZ