Kategoriler
İznik

İznik Tarihi ve Genel Bilgi

İznik Tarihi ve Genel Bilgi

İznik Tarihi bir kaç sayfada anlatılacak türden gerçekten değil. 74 km. uzaklıktaki İznik şimdi Bursa’nın ilçesi ama tarihte üç kez başkent oldu. 1080 Yılında Selçuklu Sultanı Kutalmışoğlu kenti alıp başkent yaptı.

İznik Tarihi Hakkında

1097 Yılında Haçlı Ordusu kenti alıp Bizanslılara verinceye kadar başkent olarak kaldı. İznik 1105’de de yeniden Bizans’ın eline geçti. Latinlerin İstanbul’u alması üzerine 1204-1261 arasında Bizans’a başkentlik etti. Sonunda 1330’da Osmanlı topraklarına katıldı. 1335’e kadar Osmanlı Beyliğinin merkezi oldu. Tarihi İÖ. 316 yılına kadar uzanıyor. Uzun bir tarih boyunca büyük uygarlıklara yurt olmuş kentin çok büyük yıkımlar görmeseydi nasıl bir tarihi zenginliğe sahip olacağını varın siz düşünün.

İznik Tarihi yerler,tarihi surlar

İznik Çinicilik Merkezidir

Roma ve Bizans dönemlerinde önemli dini merkezdi. Hristiyanlar arasında çıkan sorunları çözmek üzere 20 Mayıs 325’de yapılan I. Konsül (Ekümenik Meclis) burada toplanmıştı. (Konsülün toplandığı Senatus göl suları altında kalmıştır.) 787’de VII. Hristiyanlık Konsül toplantılarının da İznik’de yapılması bu özelliği göstermeye yetiyor. 1495-1718 Yılları arasında Osmanlı çini sanatının merkezi olmuştur. İznik çinisi bir antika günümüzde de dünya antika piyasasının en değerli eserleri arasındadır. Bizans’ın son dönemlerinde çiniciliğin başladığı biliniyor. Ak, örtücü sır üzerine kobalt mavisi ile süslemeli çini, mozaik çiniler dönemin üstün tekniği ve estetiği ile üretilmişlerdi. Süslemede geometrik biçimlerin yerine bitkisel bezeme kullanılması İznik çiniciliğinin buluşudur. İstanbul ve diğer kentlerdeki cami, saray ve diğer mimari eserlerde hep İznik çinilerini görürüz.

İznik Tarihi hakkında,iznik çini atölyeleri galerileri

Kenti tümüyle çevreleyen surlar kısmen günümüze ulaşmıştır. Kentin üçü bugün de ayakta dört kapısı vardı. Göl (İskele) kapısı bugüne ulaşamadı.

Halkın “Eski Saray” dediği Gymnasium’un oturma sıralarına ait dört kemer ayakta kalmıştır.

İznik Ayasofya Cami (Ayasofya Kilisesi)

Kent merkezindeki dörtyol ağzındaki Ayasofya Kilisesi Cami-i Atik adıyla camiye mimar Sinan tarafından dönüştürülmüştür. Günümüze harabe olarak ulaşabildi. Ayatirifon Kilisesi İstanbul Kapısı güneyindedir. Koimesis Kilisesi Yakup Çelebi Türbesi yakınındadır. Bizans yapısı kilisenin mermer döşemesi ve temelleri ayaktadır. Kuzey yönünde Hagios Triphanos Kilisesi kalıntıları bulunmaktadır. Hipogeu yeraltı mezarı 4. yy’dan kalmadır. Cenneti tasvir eden süslemeleri ile ülkemizde bulunan en önemli hipojedir.

İznik Tarihi genel bilgi,Ayasofya cami müzesi

İznik Tarihi Camileri ve Eserleri

Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait daha bir çok eser günümüze ulaşmıştır. Hacı Özbek Camisi bilinen en eski camidir. (1333) Minaresi İznik çinileri ile süslü Yeşil Cami ise en büyük camidir. 1398’de tamamlanan caminin zengin süslemeleri ve mihrabı dikkat çekicidir. Lefke Kapısı tarafındaki Nilüfer Hatun İmareti Osmanlı Sultanlarına ait ilk imarettir (1338), sonradan İznik Müzesi olarak düzenlenmiştir. Müzede Eros ve tanrıça kabartmaları ile süslü Roma Lahdi ve Bizans-Osmanlı sırlı kapları, çini örnekleri ile el yazması kuranlar en önemli eserler. ( Çok yerde olduğu gibi burada da müzeyi rehbersiz gezmek zorunda kalacağınızı hatırlatalım.)

İznik Tarihi yeşil çinili cami

İznik Tarihi camileri arasında Eşref-i Rumi Camisi (Çarşıda), Hacı Özbek Camisi (Çarşı’da), Mahmut Çelebi Camisi (Yenişehir Kapısı yolunda), Orhan Camisi (Yenişehir kapısı ), Süleyman Paşa Medresesi (Hamam Caddesinde), Şeyh Kudrettin Camisi (Yeşil Cami karşısında), Yeşil Cami (Müze karşısında) ve çok sayıda türbeyi görebilirsiniz. Zamanı az olan ve seçmek zorunda kalanlar çinilerinden dolayı bu adı alan Yeşil Camiyi görebilirler.

İznik gezilecek yerler hakkında bilgi için linke tıklayın.

İznik ne yenir merak ediyorsanız linke tıklayın.

Bizi facebook.com/orhangazinet hesabından takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir