iznik Gölü Gezi Rehberi

iznik Gölü Gezi Rehberi

iznik Gölü Turu ve Gezisi

Sizleri, eşsiz doğasıyla Türkiye’nin en güzel göllerinden iznik Gölü çevresinde şöyle bir gezdireceğim. 85 kilometrelik bu turdan memnun kalmayandan ücret almayacağım.

iznik Gölü ve çevresinde doğa inanılmaz bereketli. Burada yetişmeyen meyve sebze yok gibi. Ağaçlardaki rengarenk çiçek cümbüşü, bu aylarda gidenleri adeta büyülüyor. Yazın ve sonbaharda ise dalındaki meyve çeşitliliği insanı şaşırtıyor. Gölü tek kelimeyle enfes. Her şeyden önce çevresinde (birkaç köyü saymazsak) yapılaşma yok. Her yer alabildiğine zeytinlik ve meyvelik. Burada nereye bakarsan bak, yeşilden başka bir şey görünmüyor.

iznik-golu-manzarasi

Nedendir bilinmez, İznik gibi gölün çevresi de turizm açısından bir türlü gelişemiyor. Üstelik yöre İstanbul gibi bir metropole, iki semtinde daha yakın mesafede bulunuyor. Hal böyle olunca gölün çevresinin, adam gibi oturulup kalkılacak mekanlarla dolu olması gerekiyor. Ama maalesef öyle olmuyor. Mekanlar, bir ikisi dışında genelde dökülüyor. Bunu her seferinde ısrarla vurgulamam, yöreyi sevmemden; sesimi belki ilgililer, yetkililer duyar da buraya el atar diye ümitlenmemden kaynaklanıyor.

iznik-golu-turu
Neyse, biz bunları düşünmeyi bir yana bırakalım. Bir hafta sonu yollara düşelim. Aracımızın kilometresini Orhangazi’de sıfırlayalım. iznik Gölünü, saat yönünde ve İznik üzerinden turlayıp tekrar Orhangazi’ye gelelim. Bu arada “Can boğazdan gelir” deyip, yolumuz üzerindeki tüm mekanlara uğrayalım. Gözümüze kestirdiğimiz de oturalım. 85 kilometrelik bu turdan alacağımız keyfe bakalım. Gerisini yöre insanı düşünsün; onlar durumlarından memnunsa biz ne yapalım?

Villa Familia
Eski adı “Betülhan” olan Villa Familia (4. km), şimdilerde Orhangazi’deki Familia Otel’e (Tel: 0224 573 9025) bağlı olarak çalışıyor. Yüzme havuzu da bulunan ve bahçesi yazları hayli keyifli olan Familia, bana göre İznik ve çevresinde turiste hitap edebilecek tek konaklama tesisi. Ana binanın yanı sıra, arka bahçesindeki adam gibi bungalovlarda da kalınabiliyor. Havuz barından, restoranından dışarıdan gelenler de yararlanabiliyor. Tel: 0224 573 8140

77 Yalova Çay Bahçesi
Burası (18. km) bildiğimiz çay bahçelerine benzemiyor. Öyle bir-iki fırt çekip kalkılacak yerlerden değil. Son derece sevimli ve sıcak bir mekan. Sabah oturan akşama zor kalkıyor. Dileyen nevalesini yanında getirip bahçesinde piknik de yapabiliyor. Burası, iznik Gölü çevresindeki en doğal ve en sevimli mekanlardan. Üstelik temiz. “Enişte” Muharrem Yılmaz, eşi Semiha’yla birlikte işletiyor. Gidip de beğenmeyenlerin çay parası bana yazılıyor. Tel: 0532 573 4534

iznik-golu-gezisi

Benim Mekanlarım

Rahmi Baba Restoran

Rahmi Baba (73. km), İznik ve göl çevresinin tartışmasız en iyi mekanı. Şimdilerde bayrağı oğul Ferhat Şahin taşıyor. Beyaz Kurt lakaplı, profesyonel dağcı ve yüzünden gülücük eksik olmayan Hikmet Şimşek yönetiyor. Kapalı yeri hangar gibi. Rüzgar, rıhtımında oturanları rahatsız etmesin diye cam döşemişler. Ben bahçesinde, zeytin ağaçları altında, çimlerin üzerine atılmış masalarda oturmayı seviyorum. Yörenin en temiz mutfağı (dileyen elini kolunu sallaya sallaya gezebiliyor) ve tuvaleti burada. Udi Cengiz, her akşam canlı müzik yapıyor. Mezelerde çeşit bol ve ala. Kullanılan malzeme kaliteli. Balıklar canlı ve havuzdan seçmece. Ben 1960’lı 1970’li yıllarda Ankara Kızılay’daki eski Piknik’te (Reşat ve Vahit beylerin mekanını hiçbir yer geçemedi) yediğim ve tadı hala damağımda olan yayın tavadan sonra, bugüne kadar en iyisini burada yedim. Meraklısına öneririm. Önündeki koy, bu aylarda geçiş yapan pelikanların mola yeri. Tel: 0224 582 2165

İmren Izgara

Şehir merkezinde (37. km) ana yol üzerindeki İmren göl çevresinde sayılmazsa da, kendi hesabıma ben her turumda, mutlaka uğrar, enfes köftelerinin tadına bakarım. Burada köfteyi okkayla yesen tadına doyulmaz. Mekanı, Yusuf Akkaş işletir. Geçen gün yine uğradım, Söz verdiği gibi plastikleri porselenlerle değiştirmiş. İyi de kardeşim Yusuf, köfteler yine tabaktan büyük kalmış. Anlaşıldı, tabakları ben alıp sana fatura edeceğim. ( 0224 757 3597)

iznik-golu-kiyi-turlari

Geziyolu

İstanbul – Orhangazi

İstanbul-Yalova

000.0 km. Aracımızın kilometresini TEM gişelerde sıfırlıyoruz…
040.0 km. Araba vapurunda çayımızı içiyoruz. Topçular’a kadar yolculuk 45 dakika sürüyor.
055.0 km. Şimdi Yalova merkezdeyiz.

Yalova-Orhangazi

000.0 km. Kilometreyi, Yalova kavşağındaki Shell’de sıfırlıyoruz.
020.0 km. Orhangazi‘deyiz.

OrhangaziİznikOrhangazi

000.0 km. Orhangazi’ye gelince, İznik-Adapazarı sapağından sapıyoruz. Aracımızın kilometresini burada sıfırlıyoruz. Bizi enfes bir yol bekliyor.
004.0 km. Villa Familia solumuzda.
012.0 km. Rasim Restoran.
018.0 km. Yalova 77 çay bahçesi.
019.6 km. Webster (Istakoz Restoran).
020.0 km. Boyalıca Köyü.
020.8 km. Total.
022.1 km. Petrol Ofisi
022.2 km. Ören Restoran.
031.5 km. Çakırca köyü.
032.6 km. Petrol Ofisi ve Kopuk Restoran sapağı.
036.0 km. İznik.
036.7 km. Solda Petrol Ofisi.
038.0 km. Solda Shell.
038.3 km. Sağa Göl Kapısı-Senato sapağı. Bu yol doğruca sahile gidiyor. Biz direkt devam ediyoruz.
038.6 km. BP.
039.5 km. İznik şehir merkezi.
040.6 km. Opet.
042.0 km. Darka Tatil Köyü (Yazlık evler).
043.5 km. Solda Türk Petrol.
044.0 km. Kavşaktayız; düz gidersek Yenişehir. Biz sağa Gemlik (50 km.) – Bursa (81 km.) yönüne sapıyoruz.
047.8 km. Karacakaya restoran, kamping, plaj.
051.0 km. Göllüce. Sahilinde marketi, kafesi ve balık restoranı (şimdilerde kapalı) var.
058.5 km. Müşküle sapağı. Tarihi çınar, çeşme ve plaj.
062.5 km. Narlıca.
064.8 km. Solda Petrol Ofisi.
068.2 km. Sölöz köyü.
072.8 km. Rahmi Baba Restoran.
073.0 km. Ömer’in yeri Restoran.
073.8 km. Gölyaka Köyü.
074.5 km. Düz gidersek Bursa-Gemlik. Biz sağa Orhangazi yönüne sapıyoruz. Yılmaz Market ve Kasap solumuzda. Buradan itibaren doğa değişiyor, zeytin ve meyve ağaçları yerlerini kıraç bir araziye bırakıyor.Birkaç km. sonra artık göl de görünmüyor. Çevrede bir-iki bostan, fabrikalar ve hurdacılar var.
081.0 km. Kavşaktayız. Sağa saparsak göl kenarındaki çamlığa çıkarız. Biz sola doğru devam ediyoruz.
083.0 km. Bursa-Yalova ana yolundayız. Sola saparsak, Gemlik-Bursa. Biz sağa Yalova yönüne sapıyoruz.
083.5 km. Orhangazi‘de kilometreyi sıfırladığımız noktadayız.

Tatil kurdu / Nadir Elçi

Fotoğraflar : Güven Orman

Etiketler: iznik gölü gezisi, iznik gölü gezi rehberi, iznik gölü seyahat rehberi, iznik gölü gurme rehberi, iznik gölü turu, iznik gölü ne yenir, iznik gölü lezzet durakları, iznik gölü mekan rehberi, iznik gölü gezi rotası

İznik Gölü Genel Bilgiler

İznik Gölü Genel Bilgiler

İZNİK GÖLÜ

Marmara Bölgesinin doğu- batı doğrultusunda peş peşe dizilmiş çukur sistemlerinden Pamukova- İznik – Gemlik Körfezi çöküntü alanı sırasının orta kesimindeki tektonik kökenli bir çukurun dolması ile oluşmuş olup kabaca elips biçimindedir.

Kuzeyinde Samanlı Dağları, güneyinde Avdan Dağı vardır. 298 km2 lik yüzölçümü ile Marmara Bölgesinin en büyük gölüdür. Uzunluğu doğu-batı doğrultusunda 32 km, en geniş yeri 11.5 km’dir. Derin göllerden olan İznik Gölü‘nün büyük kesiminde derinlik 30 m’yi aşar. Gölün güney kıyısının açığında kıyıya koşut olarak 13 km. boyunca uzanan bir çukur vardır. Yaklaşık 60 km. genişliğindeki bu çukurun en derin yeri 65 m’yi bulur. Gölün su yüzeyi ise deniz yüzeyinden 85 m. daha yüksektir.

Gölün su toplama alanı 1246 km2 ’dir. Gölün yağış havzası çok küçük olduğundan besleyici su kaynakları da o derece küçük ve sayıca azdır. En önemli akarsuları güneyde Sölöz’de Kocadere, kuzeybatıda Nadır kaynağı diye bilinen kaynağın beslediği Olukdere, kuzeyde Kurudere, kuzeydoğuda Karadere ve doğuda İznik ilçesi güneyinde Kırandere’dir. İznik Gölü bundan başka dipteki karstik kaynaklar ve yağmur suları ile de beslenir.

İznik Gölü‘nün toplam toprak potansiyeli 6674 ha. olup topraklarının pH’ı 7,8 – 8,5 arasındadır.

Havza içindeki ekonomik faaliyetlerin en önemlisi tarımdır. İznik Gölü ‘nün güney sahili göl kotundan orman sınırına kadar zeytin bahçeleri ile kaplanmış durumdadır. Gölün güney batısında Bursaİznik kara yolundan, batısında ise Bursa – Yalova kara yolundan orman sınırlarına kadar zeytin bahçeleri devam etmektedir. Bu arazide zeytin bahçelerinin yanı sıra, çeltik ekim sahaları, meyve bahçeleri, bağlar ve sebze bahçeleri yer almaktadır.

iznik-golu-zeytin-orhangazi-net

Çevre halkının gölden faydalanışı su ürünleri, sulama suyu ve sanayi suyu temini şeklindedir. Gölde ekonomik değere haiz balık türleri; Sazan, akbalık, çapak, gördek ve yayındır.

Sulama suyu temini iki şekilde olmaktadır: DSİ sulama projeleri kanalı ile sulama ve çiftçinin kendi imkanları ile yaptığı sulama.

DSİ projeleri ile sulanan arazi büyüklüğü 7720 ha’dır. 6235 ha. daha arazinin sulanması için planlama çalışmaları devam etmektedir. Gölden sanayi suyu kullanımı Gemlik Körfezindeki sanayi kuruluşları için su temini şeklinde olmaktadır ve 35 mm3 / yıl’ dır.

Koruma Statüsü:

İznik Gölü 1990 yılında Sit Alanı ilan edilmiştir.

Sulak Alanın Kullanım Durumu:

İznik Gölü bütünüyle tarım alanları ve zeytinliklerle çevrilidir. Tarım alanları için gölden su alınmaktadır.

İznik, Çakırca, Boyalıca ve Gölyaka’da balıkçı kooperatifleri bulunur. Tutulan deniz ürünlerinin başında bir tür mantar hastalığı nedeniyle 1980’lerden beri büyük azalma gösteren kerevit gelir.

iznik-golu-orhangazi-net

İZNİK GÖLÜ ’NÜN KİRLETİCİ KAYNAKLARI

Kirlilik:

Orhangazi’deki sanayi tesislerinden, çevredeki yerleşim birimlerinden ve küçük zeytinyağı fabrikalarından göle atıklar karışmaktadır. Bundan kaynaklanan aşırı yosunlaşma ve toplu balık ölümleri dikkat çekmektedir.

DSİ Genel Müdürlüğü göl içinde belirlenen 9 gözlem noktasında ve Olukludere, Karadere ve Kocadere’de kalite izleme çalışmaları yapılmaktadır.

· Olukludere

Orhangazi ilçesine doğrudan sınır olan deredir. Deredeki suyun kalitesi Yalova yolu köprüsüne gelinceye kadar temizdir. Fakat bu noktada bağlanan Orhangazi ve civarındaki yakın yerleşimlerinin kanalizasyonları ve Orhangazi Belediyesi Mezbahasının atık suları kaliteyi önemli ölçüde etkilemektedir.

· Karadere

Bu derede tespit edilmiş olan kirlilik, zirai mücadele ilaçlarından kaynaklanmaktadır.

· Kocadere

Sölöz‘den akıp göle mansab olan Kocadere, yağış havzası en büyük olan deredir. Sölöz Beldesinin kanalizasyonu buraya deşarj edilmekte olup, Kocadere’nin suyundan yaz sezonu boyunca sulama yapıldığından göle pek fazla su ulaşmamıştır.

İznik Gölü Efsaneleri: İznik Gölü’nün Bilinmeyen Sırları

İznik Gölü Efsaneleri çok anlatılır. Öteden beri İznik Gölü’nün içinde bir ya da birkaç şehrin bulunduğu da söylene gelir. İşte Hoca Saadettin Efendi’nin ( 1536/37-1599) söyledikleri: “Yılın en kurak aylarında su çekilince ortasında bir takım büyük yapılar meydana çıkar. Bunların Nuh aleyhisselamın oğlu Sam’ın yaptırdığı binaların kalıntısı olduğu söylenir. Sam’ın Tufan’dan sonra İznik‘i kurarak buraya yerleştiği meşhurdur.”

İznik Gölü Efsaneleriİznik Gölü Efsaneleri ve İznik gölü ile ilgili anlatılan hikayeler

İznik gölü altında şehir var mı? İznik gölü içinde köy yer alıyor mu?

Ve İznik Gölü Efsaneleri hakkında Raif Kaplanoğlu’nun söyledikleri.”…gerçekten de İznik Gölü ‘nün altında bir şehir var! Belki de birden fazla…” Raif hoca, bu sözlerini alıntıladığım yazısında, okuduklarını, balıkçılardan dinlediklerini ve kendi gözlemlerini aktarıyor. Gerçi ilk alıntıdan söz konusu yerleşim yerinin İznik Gölü’nün altında tufan yüzünden kalmadığı, hatta bizzat adı anılarak ondan sonra kurulduğu anlatılmakta ama, olsun. Sonuçta göçükle, depremle de olsa, su altında kalma motifi var.

Bizde eskiden büyüklerimizden çok eskiden İznik Gölü’nün ortasında bir minare gördüklerini anlattıklarını biliriz. Hayal veya gerçek sonuçta dilden dile dolaşan bir söylenceydi bu.

İznik Gölü Efsaneleri, iznik gölü altında şehir var mıİznik Gölü ile ilgili efsaneler

İznik Gölü Efsaneleri

İşte efsaneler ve işte gerçekler… Her efsane aslında biraz bir gerçekten türüyor. Ortada bir ip var, ona boyuna toz ve tortu yapışıyor. İp kalınlaştıkça kalınlaşıyor, iplik unutulacak hale geliyor.

Ayrıca konuyla doğrudan ilgili olmayan, ya da biraz ilgili olsa da, bizi sığ düşüncelere götürmemesini dilediğim bir iki gözlemi de aktarmak istiyorum. Marmara Denizinin, buranın tabanında yapılan araştırmalar sonucunda, bundan 10 bin yıl kadar önce ve bin yıllığına küçük bir göl olarak varlığını sürdürdüğü ileri sürüldü geçenlerde…

İkincisi, elinize bir Marmara Bölgesi haritası alırsanız, İznik Gölüyle Gemlik Körfezinin, tarihin bir döneminde birbirinden uzak düşmüş iki kitle olduğunu netlikle görürsünüz. Belki aynı şekilde, Uluabat Gölüyle Manyas Gölünün de..

Karalar-sular ve aralarındaki oyunlar!

İznik Gölü Efsaneleri, iznik gölü içindeki köy doğru muİznik gölü altında şehir var mıydı? İznik gölü içindeki köy hikayesi doğru mu?

Evliya Çelebi’nin Gözünden İznik Gölü

 “Kalenin batı kısmındadır. Batıdan Gemlik kasabası körfezine bir ayağı akar. Çevresinde kırk beş parça bağ ve bahçeli, camili, hamamlı, çarşılı köyler vardır. Göl içinde otuz adet balık avlıyan kayık bulunur. En fazla derinliği yirmi kulaçtır. Gölün dört tarafını bir kimse atla bir günde dolaşır. Suyu gayet güzel olduğundan yetmiş türlü balık yetişir. Bunlardan İlhaniye, Ege ve sala balıkları meşhurdur. Hiç kokuları yoktur. Gayet güzel çorba ve tavaları olup kolay hazmedilir. Aynı zamanda çok besleyicidirler. Balıkçılar avladıkları balıkları Yenişehir’e, Gemlik’e ve Pazarköyü’ne (Orhangazi) götürüp satarlar.
Şehrin halkı çamaşırlarını göl suyunda yıkarlar. Hiç sabun sürmedikleri halde yine bembeyaz olur. Bu gölde bir atı yedi gün yıkasalar ve suyundan içirseler eti ve yağı semiz olur. Bu gölde bulunan pullu balık gayet lezzetli olur. Ama tepesinde iki sivri kemik olur ki onu kırmak lazımdır. O kemikler çıkarılmadan pişirilirse balığın eti yemyeşil olur. Yine bu kemiği diğer diri bir balığa saplasalar vücudu mahvolur. Bunun için bu gölde bulunan diğer balıklar kemikli balıktan korkarlar.
İznik şehrinin kıble tarafında ve Arnavud dağının arkasında Bursa Yenişehir’i bulunur. Lodos tarafında, göl aşırı deniz kenarında Gemlik kasabası vardır. Batı tarafındaki Pazarköyü kasabasının minareleri görünür. Doğu yönünde Geyve beş saatliktir. İşte Yenişehir bu kasabaların arasında olup (Engürücük) ve Lefke kasabalarına dokuz saattir.”
İznik Gölü Efsaneleri emin olun dilden dile anlatılan ve günümüze kadar ulaşan yüzlercesine sahiptir. Bizim bildiklerimiz bunlarla sınırlı. Siz farklı İznik Gölü Efsaneleri biliyorsanız yorum kısmına yazın ve yazımıza ekleyelim.
İznik Gölü hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.
İznik’te gezilecek yerler ve Orhangazi’de gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi almak isterseniz linklere tıklayabilirsiniz.
Sizleri İznik Gölü ile ilgili fotoğrafların ve bilgilerin paylaşıldığı Facebook.com/iznikgolu sayfamıza da bekleriz. 🙂
Özel Araştırma – Her hakkı saklıdır © Orhangazi Şehir ve Firma Rehberi | Bursa Orhangazi | Orhangazi.net

İznik Gölü Balık Türleri: İznik Gölünde Yaşayan Balıklar

İznik Gölü Balık Türleri: İznik Gölünde Yaşayan Balıklar

İznik Gölü Balık Türleri fabrika atıkları ve yöre halkının bilinçsiz davranışları sebebiyle ciddi tehdit altında. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde İznik Gölünden “Burası beşinci iklimin yaşandığı yerdir. Suyu ve havası çok güzeldir. Bu gölün çevresinde 45 tane köy vardır ki, bunlar bağlı bahçeli, camili, hamamlı, küçük birer çarşılı mamur köylerdir. Bu gölün suyunda civar ahali çamaşır yıkar. Hiç sabun sürmedikleri halde yine de bembeyaz olur. Bu gölde 70 çeşit balık bulunur.” diye söz eder. Fakat son yıllarda İznik gölü balık türleri arasında bırakın 70 çeşidi 10 çeşit balık ya vardır ya yoktur.

İznik Gölü Balık Çeşitleri

 

İznik Gölü Balık Türleri,Aynalı sazan balığı

Aynalı Sazan Balığı (Cypnnus carpio)

İznik Gölü Balık Türleri arasında pullu sazanın çıplak-çizgili ve aynalı sazan olarak adlandırılan yan türlerinin üretime en elverişli olanıdır. Kolay ürediği için çeşitli yörelerde ve özellikle baraj göllerinde üretimi yapılmaktadır. Yaşam öyküsü pullu sazan gibidir. Ekonomik değeri çok yüksektir. Çeşitli ülkelerde yılda 200,000 ton sazan üretimi yapılmaktadır.
İznik Gölü Balık Türleri, Çapak balığı

Çapak Balığı (Abramis brama)

Marmara ve Karadeniz’in akarsu ve göllerinde, bazı türleri de Ankara ve Kırşehir yörelerinde yaşar. Boyu ortalama 30-40 cm’den 70 cm’ye, ağırlığı ise 3 kg’den 6 kg’ye ulaşabilir. Kurtlar, böcekler ve yosunlarla beslenir, 10 yıl yaşayabilir. Mayıs-Haziran ayları arası yaklaşık 100 bin yumurtayla üreme yapar. 1 kg’nin üstündekilerin eti lezzetli, küçükler ise yem veya av balığı olarak değerlidir.

İznik Gölü Balık Türleri, Dikence balığı

Dikence Balığı (Gasterosteus aculeatus)

    Denizlerin kıyı kesimlerinde, nehirlerin denize karışan acı su bölgelerinde ve zaman zaman nehirlerde yaşayan küçük bir balıktır. Boyu 7-9 santimetre olup vücudu kalın pullarla kaplıdır. Çeşitli renklerinin güzelliği ve 300-1000 dolayında yumurtasının erkek balık tarafından bir yuva yapılarak korunması, dikenceyi ilginç bir doğa olayı yapar. Ekonomik bir değeri yoktur. Şuanda İznik gölü balık türleri arasında yok desek yeridir.

 

İznik Gölü Balık Türleri,Gördek balığı

Gördek Balığı (Ruülus rubilio)

Kızılgöz ailesindendir. Kuzey Ege, Marmara ve Trakya’da, fazla hareketli olmayan akarsuların zengin bitkili kıyı bölgelerinde yaşar. Kış aylarını daha derince sularda geçirir. Kurtlar, böcekler, kabuklular ve böcek-sinek larvalarıyla beslenir. Boyu 15-20, en çok 25 cm olur. Nisan-Mayıs ayları arası ürettiği yumurtalarını bitkilerin arasına bırakır. Besin değeri yoktur, av yemi olarak değerlendirilir. İznik gölü balık türleri arasında nesli tükenen balıklardandır.

 

İznik Gölü Balık Türleri,gümüş balığı

Gümüş Balığı (Atherma boyeri)

Denizlerimizde yaygın olan gümüş balığının Sapanca, İznik ve Köyceğiz göllerinde yaşayan bir türüdür. Sıcak sularda böcek larvaları ve sualtı hayvancıklarıyla beslenerek yaşar. Mayıs-Eylül ayları arasındaki üreme devresinde yaklaşık 600 yapışkan yumurtasını kumlu, çakıllı zeminlere bırakır. Su yüzeyine yakın yerlerde sürü halinde dolaşırken su kuşlarına yem olur. Eti yenebilir. 1950-1960 yılları üreticiliğinde yem olarak veya balık unu endüstrisinde değerlendirilir.

 

İznik Gölü Balık Türleri, horozbina kaya balığı

Horozbina Kaya Balığı (Parablennius gattorugine)

    Dalgalı sahillerin taşlık, kayalık ve yosunlu bölümlerinde gizlenerek, çoğunlukla çift yaşar. Çeşitli türleri olduğu gibi tatlı sularda yaşayanları da vardır. Yaşam şartlarına göre böcekler, kurtlar ve balık yumurtalarıyla beslenir. Eti lezzetsiz, sert ve kılçıklıdır. Bu nedenle ekonomik değeri yoktur. Bahar ve yaz sürecinde erkeklerin ustaca hazırladıkları taş oyukları, midye, istridye kabukları arasına dişiler, 2,000-15,000 yumurta dökerler. Erkekler de 20-25 günlük kuluçka döneminde bazen dalgalar içinde atlaya atlaya yumurtalara bekçilik yaparlar.

 

İznik Gölü Balık Türleri çeşitleri

Horozbina Kaya Balığı (Blennius fluviatilis)

    Marmara, Ege ve Akdeniz akarsuları ve bunların deniz karışımı acı su bölgelerinde yaşar. Boyları denizde yaşayanlara göre daha küçüktür. 8-12, en çok 15 santimetre, Akdenizdeki türleri ise 20 santimetreye ulaşabilir. Su altındaki küçük hayvanlar veya böcek larvalarıyla beslenir. Yaz aylarında üreyip yumurtalarını taşlar ve midye kabukları arasına ustaca gizler. Çıplak ve pulsuz derisi, yapışkan bir sıvı ile kaplıdır. Ekonomik bir değeri yoktur.

İznik Gölü Balık Türleri kadife balığı

Kadife Balığı (Tınca tinca) 

    Kuzey bölgelerimizin bol bitkili, durgun ve yavaş akıntılı sularında yaşar. Genelde 30-40, en çok 60-70 cm boyda olur. Planktonlar, küçük balıklar ve yumuşakçalarla beslenir. Gündüzlerini dipte geçirir, geceleri ise avlanır. Mayıs-Haziran ayları arası üreme yapar. Eti lezzetlidir. Sazan yetiştiriciliğinde yardımcı olarak düşünülen bir balıktır. Sportif yönü zevklidir. İznik gölü balık türleri arasında nesli tükenen balıklar arasında sayılabilir.

 

İznik Gölü Balık Türleri, kızılkanat balığı

Kızılkanat Balığı (Scardinius eıythrophthalmus)

Kuzey Anadolu’da soğuk olmayan ağır akışlı nehirler, göl ve göletlerin yumuşak tabanlı zeminlerinde, yumuşakçalar ve bitkilerle beslenerek 10-11 yıl yaşar. 20-40 cm boy ve 200-400 g. ağırlıkta olur. 3-4 yaşında olgunlaşıp kg/ağırlığına 600 bin yumurta döker. Eti lezzetli, fakat çok ince kılçıklı olduğu için makbul değildir. Turna gibi yırtıcı balıklar için değerli bir yemdir. İznik gölü balık türleri arasında yok denecek kadar azdır.
İznik Gölü Balık Türleri Levkit balığı

Levkit Balığı (Rutilus frisu)

Karadeniz’in doğu ve batısıyla Trakya’daki nehirler ve bu nehirlerin denizle karışımı acı su bölgelerinde ve göllerde yaşar. Genelde 40-50, en çok 70 cm boy ve 5 kg ağırlıkta olabilir. Küçük balıklar, kurtlar ve böcek yumurtalarıyla beslenir. Nisan-Mayıs aylarında nehirlerin içlerine ve göllere girerek üreme yapar. Etinin besleyici yönü nedeniyle ekonomik değeri olduğu gibi, amatör olta avcıları için de kıymetlidir. İznik gölü balık türleri arasında nesli tükenmiştir.

 

İznik Gölü Balık Türleri pullu sazan

Pullu Sazan Balığı (Cyprinus carpio)

    13.-14. Yüzyıldan beri kültür üretimi yapılan, kolay yetişen, eti lezzetli, ekonomik değeri çok yüksek bir balıktır. 3-4 yaşlarında olgunlaşıp 200-300 bin yumurta verir. Ortalama 30-40 cm boy ve 500-bin g. ağırlıkta olur. Sportif avcılığı değerlidir. Su böcekleri, kurtlar ve diğer hayvanlarla beslenir.

İznik Gölü Balık Türleri yayın balığı

Yayın Balığı (Silunıs glarıis)

    Akarsu ve göllerde yaşayan balıkların en büyüğü ve aynı zamanda en uzun yaşayanıdır. Ortalama 1-2m’den 3 m’ye kadar boy ve 150 kg ağırlığa erişebilir. 35-40 yıldan 100 yıla kadar yaşayabilir. Yavaş akan nehirler ve göllerde, dipte hareketsiz yatarak yaşar. Etobur bir balıktır. Su altındaki bütün hayvanları yiyebilir. Mayıs-Haziran ayları arasında, gece sessizliğinde yumurta döker. Dişileri ağırlığına oranla kg başına 7 bin-25 bin yumurta döker. Tatlı su balıkları içinde eti en lezzetli olanlardan biridir. Ekonomik değeri çok yüksektir. İznik gölü balık çeşitleri arasında şuanda uzun ömrü kolay üremesi sebebiyle en çok rastlanılan balıktır.

İznik gölü balık türleri yetkili kişilerin müdahalesi ile bizce acil olarak koruma altına alınmalıdır. Suyun tarımsal ilaçlar üzerindeki etkisini kırmak için salma sulama yerine köylüler damla sulamaya geçmelidir. Artezyen ve yüzey suyu kullanımı yaygınlaştırılmalı ve yöre halkı bilinçlendirilmelidir. Tarımsal ilaçların kutularının dahi özel olarak saklanıp imha edilmesi gerekirken, çiftçiler maalesef tanklarını gölde yıkayarak kirliliğin artmasına ön ayak olmaktadırlar. Bununla birlikte İznik Gölü çevresinde gerçekleştirilen yapılanmalar, yerleşim alanlarında oluşan fosseptik birikimlerinin yeraltı suları ile göle sızması, göl suyunu kirleten önemli unsurlardır. Çevredeki yerleşim birimlerinden ve küçük zeytinyağı fabrikalarından göle atıklar karışmaktadır. Bundan kaynaklanan aşırı yosunlaşma ve toplu balık ölümleri dikkat çekiyor. Bölgedeki tarımın bilinçli yapılmasının İznik Gölü’nün geleceği ve İznik gölü balık türleri için önemli olduğunu hepimiz bilmek zorundayız. Bu gerçekle şuanda yüzleşmezsek bizi ve çocuklarımızı yakın gelecekte çok daha acı bir tablo beklemektedir.

İznik Gölü hakkında daha fazla bilgi almak için linke tıklayın.

İznik hakkında bilgi almak için linke tıklayın. İznik gezilecek yerler ile ilgili Gurmex harika bir makale yazmış ona da göz atabilirsiniz.

Özel Araştırma – Her hakkı saklıdır © Orhangazi Şehir ve Firma Rehberi | Bursa Orhangazi | Orhangazi.net