İznik Nerede Kalınır: İznik’te Kalacak Yerler

İznik Nerede Kalınır: İznik’te Kalacak Yerler

İznik Nerede Kalınır sorusunun cevabı için aslında verilebilecek çok fazla alternatif bulunmuyor. İznik’te kalacak yer arıyorsanız ve özellikle gece kalmak için iyi şartlarda bir otel arıyorsanız İznik‘e yaklaşık 40 km. uzaklıktaki Orhangazi’deki bir kaç tesiste ya da şehir merkezindeki tek tük otellerde konaklanabiliyor. Genel olarak Orhangazi’de yer alan oteller hariç İznik merkezde bulunan otellerin şartları hemen hemen aynı kalitededir. Size İznik merkez oteller ile ilgili bazı tavsiyelerde bulunacağız.

İznik dışında yine Dutluca ve Gölyaka gibi Orhangazi köylerinde de bazı konaklama tesisleri bulunuyor.

İznik Nerede Kalınır,İznik'te kalacak yerlerİznik’te kalacak yerler

İznik Kalacak Yerler

1- Hotel Aydın: 0224 757 76 50

2- Villa Familia Orhangazi: 0224 573 81 40

3- İznik Vakıf Konukevi: 0224 757 60 25

4- Salıcı Evi Çamoluk Köyü: 0532 315 45 36

5- Kaynarca Otel: 0224 757 17 53

6- Cem Pansiyon: 0224 757 16 87

İznik gezilecek yerler hakkında bilgi için linke tıklayın.

İznik tarihi hakkında bilgi almak isterseniz linke tıklayın.

İznik ne yenir merak ediyorsanız linke tıklayın.

Bizi facebook.com/orhangazinet hesabından takip edebilirsiniz.

İznik Tarihi ve Genel Bilgi

İznik Tarihi ve Genel Bilgi

İznik Tarihi bir kaç sayfada anlatılacak türden gerçekten değil. 74 km. uzaklıktaki İznik şimdi Bursa’nın ilçesi ama tarihte üç kez başkent oldu. 1080 Yılında Selçuklu Sultanı Kutalmışoğlu kenti alıp başkent yaptı.

İznik Tarihi Hakkında

1097 Yılında Haçlı Ordusu kenti alıp Bizanslılara verinceye kadar başkent olarak kaldı. İznik 1105’de de yeniden Bizans’ın eline geçti. Latinlerin İstanbul’u alması üzerine 1204-1261 arasında Bizans’a başkentlik etti. Sonunda 1330’da Osmanlı topraklarına katıldı. 1335’e kadar Osmanlı Beyliğinin merkezi oldu. Tarihi İÖ. 316 yılına kadar uzanıyor. Uzun bir tarih boyunca büyük uygarlıklara yurt olmuş kentin çok büyük yıkımlar görmeseydi nasıl bir tarihi zenginliğe sahip olacağını varın siz düşünün.

İznik Tarihi yerler,tarihi surlar

İznik Çinicilik Merkezidir

Roma ve Bizans dönemlerinde önemli dini merkezdi. Hristiyanlar arasında çıkan sorunları çözmek üzere 20 Mayıs 325’de yapılan I. Konsül (Ekümenik Meclis) burada toplanmıştı. (Konsülün toplandığı Senatus göl suları altında kalmıştır.) 787’de VII. Hristiyanlık Konsül toplantılarının da İznik’de yapılması bu özelliği göstermeye yetiyor. 1495-1718 Yılları arasında Osmanlı çini sanatının merkezi olmuştur. İznik çinisi bir antika günümüzde de dünya antika piyasasının en değerli eserleri arasındadır. Bizans’ın son dönemlerinde çiniciliğin başladığı biliniyor. Ak, örtücü sır üzerine kobalt mavisi ile süslemeli çini, mozaik çiniler dönemin üstün tekniği ve estetiği ile üretilmişlerdi. Süslemede geometrik biçimlerin yerine bitkisel bezeme kullanılması İznik çiniciliğinin buluşudur. İstanbul ve diğer kentlerdeki cami, saray ve diğer mimari eserlerde hep İznik çinilerini görürüz.

İznik Tarihi hakkında,iznik çini atölyeleri galerileri

Kenti tümüyle çevreleyen surlar kısmen günümüze ulaşmıştır. Kentin üçü bugün de ayakta dört kapısı vardı. Göl (İskele) kapısı bugüne ulaşamadı.

Halkın “Eski Saray” dediği Gymnasium’un oturma sıralarına ait dört kemer ayakta kalmıştır.

İznik Ayasofya Cami (Ayasofya Kilisesi)

Kent merkezindeki dörtyol ağzındaki Ayasofya Kilisesi Cami-i Atik adıyla camiye mimar Sinan tarafından dönüştürülmüştür. Günümüze harabe olarak ulaşabildi. Ayatirifon Kilisesi İstanbul Kapısı güneyindedir. Koimesis Kilisesi Yakup Çelebi Türbesi yakınındadır. Bizans yapısı kilisenin mermer döşemesi ve temelleri ayaktadır. Kuzey yönünde Hagios Triphanos Kilisesi kalıntıları bulunmaktadır. Hipogeu yeraltı mezarı 4. yy’dan kalmadır. Cenneti tasvir eden süslemeleri ile ülkemizde bulunan en önemli hipojedir.

İznik Tarihi genel bilgi,Ayasofya cami müzesi

İznik Tarihi Camileri ve Eserleri

Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait daha bir çok eser günümüze ulaşmıştır. Hacı Özbek Camisi bilinen en eski camidir. (1333) Minaresi İznik çinileri ile süslü Yeşil Cami ise en büyük camidir. 1398’de tamamlanan caminin zengin süslemeleri ve mihrabı dikkat çekicidir. Lefke Kapısı tarafındaki Nilüfer Hatun İmareti Osmanlı Sultanlarına ait ilk imarettir (1338), sonradan İznik Müzesi olarak düzenlenmiştir. Müzede Eros ve tanrıça kabartmaları ile süslü Roma Lahdi ve Bizans-Osmanlı sırlı kapları, çini örnekleri ile el yazması kuranlar en önemli eserler. ( Çok yerde olduğu gibi burada da müzeyi rehbersiz gezmek zorunda kalacağınızı hatırlatalım.)

İznik Tarihi yeşil çinili cami

İznik Tarihi camileri arasında Eşref-i Rumi Camisi (Çarşıda), Hacı Özbek Camisi (Çarşı’da), Mahmut Çelebi Camisi (Yenişehir Kapısı yolunda), Orhan Camisi (Yenişehir kapısı ), Süleyman Paşa Medresesi (Hamam Caddesinde), Şeyh Kudrettin Camisi (Yeşil Cami karşısında), Yeşil Cami (Müze karşısında) ve çok sayıda türbeyi görebilirsiniz. Zamanı az olan ve seçmek zorunda kalanlar çinilerinden dolayı bu adı alan Yeşil Camiyi görebilirler.

İznik gezilecek yerler hakkında bilgi için linke tıklayın.

İznik ne yenir merak ediyorsanız linke tıklayın.

Bizi facebook.com/orhangazinet hesabından takip edebilirsiniz.

İznik Ne Yenir İçilir?

İznik Ne Yenir İçilir?

İznik Ne Yenir diye merak edenler için güzel bir kaç tavsiyemiz olacak. Tarihi surlar, Ayasoyfa camii, İznik Müzesi ve Bayraktepe derken İznik gezilecek yerler sonrasında epey bir yorulacaksınız. Dolayısıyla İznik gezisi sonunda gönüller doyarken mideleri de arada unutmamak gerekir. Bu noktada gölün sayısız nimetlerinden faydalanmak lazım. İznik Gölü etrafına sıralanmış birbirinden kaliteli ve salaş mekanlardan birinde et veya göl mahsullerinin tadına bakabilirsiniz. Özel tavsiyemiz yayın şiş ve kerevit olacaktır.

İznik ne yenir içilirİznik’te Ne Yenir? – Yayın Şiş Umut Restaurant

İznik Ne Yenir, Nerede Yenir?

Yine ıstakoz güveci, sazan balığı çorbası, yayın balığı tava, şiş veya buğulama, kerevit salatası ve kerevit güveç İznik Gölü çevresinde bulunan lokantalarda tadılabilecek enfes lezzetlerden sadece bir kaçıdır. İznik Gölü kıyısında Umut Restaurant, Kopuk Restaurant ve Orhangazi Rahmi Baba Restaurant‘ta bu lezzetleri deneyimleyebilirsiniz.

İznik ne yenir yemek nerede yenirİznik’te Nerede Ne Yenir? – Yayın Balığı Tava Kopuk Restaurant

İznik merkez de yer alan köftecilerden birinde köfte yiyebilirsiniz. Tavsiyemiz Köfteci Yusuf.. Adı köfteci olabilir ama biz size bu mekanda beyti, külbastı, sucuk, bol kaymaklı tahinli ve cevizli ekmek kadayıfı tavsiye ediyoruz. 🙂

İznik ne yenir, iznikte yeme içme mekanlarıİznik’te Yemek Nerede Yenir? – Köfteci Yusuf

Eğer İznik’te yöresel Bursa lezzetlerini denemek ister veya Bursa merkeze geçerseniz İskender Kebap, Pideli Köfte, Cantık ve Tahinli Pide mutlaka yiyiniz.

İznik Ne İçilir?

Son olarak Süleyman Paşa Medresesinde yer alan kafede oturup tarihi içinize solurken bir fincan Türk kahvesi ile yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Bunun dışında göl kenarına dizilmiş salaş kafe ve çay bahçelerinde çay içip gölü seyredebilirsiniz.

İznik ne yenir içilir,iznik yeme içme tavsiyeİznik’te Ne İçilir? – Süleyman Paşa Medresesi

Daha fazla yeme içme mekan tavsiyesi ve İznikte ne yenir bilgisi isterseniz linke tıklayın.

İznik gezilecek yerler hakkında bilgi almak için linke tıklayın.

İznik Ne Yenir Telefon Numaraları:

Boyalıca Istakoz Restaurant: 0224 762 20 43

Kopuk Restaurant: 0224 767 50 22

Çamlık Restaurant: 0224 757 13 62

İmren Izgara: 0224 757 35 97

Kar-Pi İznik Köftesi: 0224 757 42 24

Bizi facebook.com/orhangazinet hesabından takip edebilirsiniz.

İznik Gezilecek Yerler

İznik Gezilecek Yerler

İznik Gezilecek Yerler yazımızda bu kez çinileri, gölü, zeytini ve tarihi ile ünlü İznik’e gidiyoruz. İstanbul’u arkamızda bırakıp, Eskihisar’dan feribota binmek İznik’e gitmenin en hızlı ve pratik yolu. Yalova’ya Topçular iskelesine doğru yol alırken martılar size eşlik ediyor.

Feribot yolculuğu 40 dakika sürüyor. Yalova’ya geldikten sonra Orhangazi’ye, oradan da İznik okunu takip ederek, İznik Gölü’ne doğru gidiyorsunuz. İki tarafı zeytin ağaçları ile kaplı yol, göle paralel olarak sizi İznik Gezilecek Yerler için götürüyor. İstanbul’dan çıktıktan yaklaşık 2,5 saat sonra eski adı ile Nicaea’nın giriş kapılarına varıyoruz.

Tarihi İznik Surları ve Kapıları

İznik’in 4 ana giriş kapısı var. Biz ilçeye İstanbulkapı’dan girdik. Ve hemen İznik’i çevreleyen yaklaşık 5 kilometrelik surların yanından İznik Gölü’ne indik.

İznikte gezilecek görülecek yerler – İstanbul Kapı

İznik Gölü‘ne giderken Spandau Caddesi’nden geçiyoruz. Bu isim İznik’in Almanya’nın Spandau kenti ile kardeş kent olmasından kaynaklanıyor.

İznik Yeme içme

Öğle saati yaklaşınca, İznik’in meşhur balıkçılarından birine, Kopuğun Yeri’ne giriyoruz. Restaurantın adı, sahibi Orhan’ın Kopuk lakabından geliyor.

İznik’e gelince yayın ya da sazan balığı yemek şart. Sazanın yöresel pişirme şekli kıskı, yani özel bir ızgara. Yayını ise tavada, güveçte ya da şiş olarak yiyebilirsiniz.

İznik Kopuk Restaurant yayın balığı tava

Sazan balığı ilginç bir balık. Sazan gibi atlamak tabiri de, sazanın sudaki pek çok şeye yem diye hemen atlamasından geliyor.

Tabii tavşanları da unutmamak lazım. Özellikle yeşilliğe bayılıyorlar. Onlar yeşilliğe, siz de onları beslemeye doyamıyorsunuz.

İznik’te narenciye hariç neredeyse bütün meyve ve sebzeler yetişiyor. Bölgenin pazarı çarşamba günleri. Her şeyin tazesini pazardan almak mümkün. Genelde çok kalabalık oluyor zaten.

İznik Gölü

İznik Gölü’nün birçok yerinden suya girmek mümkün. Hatta eskiden burada göl suyu ile çay bile yapılırmış. Ama şimdi göle girerken son 10-15 senedir artan kirliliği göz önüne almak gerekiyor.

İznik Gezilecek Yerler,İznikte ne yenirİznik Gölü

İznik Gezilecek Yerler arasında İznikspor Senato Sarayı Plajı İznik’in en gözde sahili. Bu sene belediye tarafından yenilenmiş ve temizlenmiş bir plaj burası ama yine de pet şişeler eksik değil göle girenlerin yanında. Burada piknik alanı da var park da… Zakkumlar ve salkım söğütler içindeki parkta yürümek çok keyifli ama burada şöyle güzel bir yemek yemek isterseniz, bu pek mümkün değil. Bütün tesisler çay bahçesi niteliğinde.

İznik’te Nerede Kalınır?

İznik’te gece kalmak isteyenler için de pek fazla alternatif yok. İznik’e yaklaşık 40 km uzaklıktaki Orhangazi’deki bir kaç tesiste ya da şehir merkezindeki tek tük otellerde konaklanabiliniyor.

İznik Çini Atölyeleri ve Galerileri

İznik demek aynı zamanda çini demek. İznik çinisi geleneği 600 yıllık ama Osmanlı’nın duraklama devrine girmesinden sonra 300 yıl boyunca İznik çinisi hiç yapılmamış. Taa ki 1989 yılında İznik Vakfı kurulana kadar.

İznik Çini Vakfı atölyesinde, çinileri toz ham maddeden vazo, tabak, fincan gibi objelere dönüşmesini bire bir izleyebilirsiniz. Bana en çok son aşama ilginç geldi. Kırmızı, mavi, yeşillerle boyanan çini, sırlanıp fırınlandıktan sonra bambaşka parlak renklere bürünüyor.

İznik Çini Atölyeleri

İznik Gezilecek Yerler arasında önemli yere sahip vakıf halka açık. Tüm yapım aşamalarını izledikten sonra çeşitli objelerden alabilirsiniz. Ama daha çok sipariş üzerine çalışılıyor, fiyatlar da 30 Dolar’dan başlıyor ve bayağı yukarılara çıkıyor. Ama zaten almak şart değil, seyretmesi bile insana yetiyor.

İznik çinisinin sırrı ham maddesinde. Kuartz taşı, su, kil, cam özel kovalarda karıştırılıyor.

Boyama aşaması çok ilginç. Her çini ustasının belli rengi var. Kimisi yeşili, kimi kırmızıyı, kimi turkuvazı daha iyi boyuyor. Çintemani, kalyon desenleri, laleler, karanfil ve güller, hepsi İznik çinileriyle hayat buluyor. Bir daha da kolay kolay solmuyor, kırılmıyor.

İznik Yeşil Cami (Çinili Cami)

İznik Gezilecek Yerler arasında Çini çarşısı da gezmeye değer. Kolyelerden, duvar süslemelerine çininin her türü var burada. Seramik ve çini atölyesi sahibi Kadir Yılmaz’a göre İznik çinisiyle diğer çiniler arasındaki fark, karışımındaki kuvartsın bol ve sanatsal değerinin yüksek olması… Çininin kalitesini anlamanın yolu da metal bir çubuk ile çiniye vurmak. Kuvartsı yüksek orandaki bir çiniden çok daha tiz bir ses çıkıyor.

İznik’in her tarafı tarihle dolu. Roma’dan, Bizans’tan, Osmanlı’dan anıtlar, mezarlar, camiler, kiliselerin hepsini gezmek için epeyce zaman gerekiyor.

İznik Ayasofya Cami

Ayasofya Müzesi, İznik’in tam ortasında kentin 4 kapısına ulaşan yolların kesiştiği noktada bulunuyor. Burası, Bizans döneminde Hristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olmuş. Bu yüzden inanç turizmi açısından da büyük önem taşıyor.

İznik’ten Ne Alınır?

İznik’in zeytini bol etli, küçük çekirdekli olduğu için çok makbul. Tabii zeytinyağı da.

İznik zeytinin diğer bir özelliği de yağ oranının yüksek olması ve uzun süre dayanması. Zeytinciler, 4-5 yıl muhafaza edilebildiğini söylüyor. İznik zeytinlerini şehir merkezindeki Marmarabirlik İznik satış şubesinden alıyoruz.

İznik Gezilecek Yerlerİznik Gölü Gezi Rehberi

İznik Gezilecek Yerler içinde manzarası güzel olan halk arasında Abdullah Dede olarak tabir edilen tepeye çıkıyoruz dönmeden. Bu tepe Sapanca’nın en etkileyici manzaralarından birisine sahip. Hele burada yaz akşamları gün batımını seyretmek bir başka güzel oluyor. Biz de manzarayı biraz seyredip, İstanbul’a doğru yola koyuluyoruz.

Uğrarsanız bizi hatırlayın.

İznik ne yenir merak ediyorsanız linke tıklayın.

Bizi facebook.com/orhangazinet hesabından takip edebilirsiniz.