Çeltikçi Mahallesi

Çeltikçi Köyü Orhangazi‘nin güneyinde, Gemlik-Bursa yolunun 1 km. batısındadır. İlçe merkezine 3 km. uzaklıkta çok eski bir köydür.

Köyde bulunan çok sayıda antik kalıntılar ile yazıtlardan, İ.Ö. 4 yy.’da,”Chormadoni“adlı bir yerleşim olduğu anlaşılmaktadır. Köyün hemen doğusunda bulunan Ilıpınar Höyüğünde yapılan kazılarda ise kalkaolitik dönemlere kadar inen yerleşim alanları belirlenmiştir.

celtikci-mahallesi-orhangazi-bursa

Köyde yakın zamana kadar kullanılan hamam oldukça eskidir. Yazıtı bulunan iki adet tarihi çeşme ise halen köylülere hizmet vermektedir. Köyün altında bulunan Mendil Tepe tümülüsü 1985 yılında kaldırılmıştır. Köyün mezarlığının yanında Mecit Dede adıyla bilinen bir adak yeri vardır. Yerli köyüdür.

celtikci-koyu-orhangazi-bursa

Eskiden Gürle İlçesine bağlı idi. Gürle bugün Orhangazi‘ye bağlıdır. Süleyman Paşa vakfıdır. Çandarlı İbrahim Paşa köyü, Süleyman Paşanın mirasçılarından satın alıp, İznik‘teki imaretine vakfetmiştir. Bir başka belgede ise, Orhan Bey’in vakfı olarak kaydedilmiştir. Süleyman Paşa, Orhan Bey’in oğlu olduğu için Orhan Bey’in vakfı olarak görmek gerekir. 1530 yılında köyde 20 hane yaşadığı anlaşılıyor.

Köyün eski adı Akköy olup, daha sonraki yıllarda pirinç-çeltik ekimi nedeniyle Çeltikçi adı verildiği söyleniyor. Köyde çok sayıda antik kalıntı bulunmaktadır. Köyün başlıca geçim kaynağı Zeytin ve çeltik ekimidir(Son yıllarda ekilmemektedir).

Kurtuluş savaşı sırasında büyük ölçüde yanmıştır. 1895-1908 yıllığına göre 135 hane bulunan köyde, 1927 yılında 549, 1990 yılında 903, 1997 yılında 875, 2000 yılında 841, 2010 yılında 735 kişi yaşamaktaydı.

ÇELTİKÇİ KÖYÜ MUHTARI

Adı Soyadı : İbrahim PALABIYIK     Tel : 0 224 573 49 19


Köylist – Her hakkı saklıdır © Orhangazi Şehir ve Firma Rehberi | Bursa Orhangazi | orhangazi.net