Orhangazi Haber, Kent ve Firma Rehberi | Orhangazi.net

Gürle Mahallesi

Gürle Mahallesi

Gürle Mahallesi Orhangazi

Bursa ili Orhangazi ilçesine bağlı köy, ilçe merkezinin güneyinde 12 km, il merkezine ise 42 km.’lik bir mesafede bulunmaktadır. Cenevizlilerin etkisi altında olan köyün adının, mercan anlamına gelen İtalyanca Coralla’dan geldiği sanılmaktadır. Luwi dilinin devamı olan Kapadokya diline göre ise çıkıntılık anlamına gelmektedir. Nitekim Bizans kayıtlarında geçen Orhangazi‘nin fethettiği Krolla Kalesi de bu köyde yer almaktadır. Osmanlı devletinin kuruluş yıllarında Bursa-İznik yolu üzerinde bir konaklama yeri olarak önem kazanmış ve kadı bulunan bir merkez (Kaza/ilçe) konumuna gelmiştir. gurle-koyu-orhangazi-bursa

Sultan Orhan ve Hüdavendigar vakfı olan köye Orhangazi tarafından bir cami, hamam (1324-1362) ve olasılıkla konaklamak için de bir han yaptırılmıştır.Orhan Bey’in Krolla’yı ele geçirdikten sonra kalenin hemen altına yaptırdığı cami günümüze harap bir durumda gelmiş ise de minaresi özgünlüğünü hala korumaktadır.

Hamam ise işlevini 1954’e kadar sürdürmüş, daha sonra depoya dönüştürülmüştür. Hamam kubbeli soğukluk ve sıcaklık ile dört yan mekandan meydana gelmiştir. Kuzey cephesindeki bir kapıdan girilen soyunmalık kısmı nişlerle çevrili olup, bu nişlerden açılan bir kapı ile ılıklık ve sıcaklık bölümlerine geçilmektedir. Sıcaklık pandantifli bir kubbe ile örtülmüş olup, etrafı eyvanlarla genişletilmiştir. İçeriden sıvalı olan hamamın duvarları moloz taş ve tuğladan yapılmıştır. Zemini de mermer levhalarla kaplıdır.

İlk devirlerde önemli bir kale olan Krolla aynı zamanda İznik ile Gemlik arasındaki yol üzerinde bulunan önemli bir kent konumundaydı. Hatta ünlü Arap gezgini ibn-i Batuta, Bursa’dan İznik‘e giderken (1335) Gürle’de bir Ahinin zaviyesinde kaldığından Şöyle bahsetmektedir;

…Bursa’dan İznik‘e gittik. Şehre ulaşmadan gece bastırınca Gürle köyünde Ahilerden birinin zaviyesinde yatmak mecburiyetinde kaldık. Ertesi sabah bu köyden yola çıkarak iki tarafı da tatlı ve ekşi nar ağaçlarıyla örtülü bir ırmağın boyunca tam bir gün yol alarak nihayet içi kamışlıklarla örtülü bir gölün kıyısına vardık. Buradan şehre 8 mil mesafe olup köprüyü andıran tek bir yol vardır. Kentin dayanıklılığı da bu hususiyetinden gelmektedir…

İbn-i Batuta’nın anlatımından, o dönemde Gürle’den İznik‘e gidebilmek için göl kıyısından değil, Katırlı dağları eteklerindeki bir vadi içinden geçen bir yol kullanılmakta olduğu anlaşılmaktadır.

gurle-mahallesi-orhangazi-bursa

Köydeki evlerde tarihi Krolla kentinin kalıntıları olan devşirme malzemelerin kullanıldığı görülmektedir. Hatta Orhan Bey’in yaptırdığı caminin ahşap direklerinde bile, Krolla kenti kilisesindeki haç işaretli sütun başlıklarının kullanıldığı görülür. Kale bugün, köyün hemen üzerinde mevki olarak anılmakta olup, bazı duvarları ile bazı kalıntıları ayaktadır. Halen kalenin bulunduğu alan orman olup, Orman Bakanlığı’na bağlı araziler içindedir.

Ancak bir süre sonra kuzeyde Pazarköy (Orhangazi) adıyla yeni bir sınır ticaret merkezi kurulunca (14. yy.) Gürle’nin önemi giderek azalmıştır. Öte yandan hemen doğusunda kurulan ve Ermeni-Osmanlı vatandaşlarının çoğunlukta olduğu Gürle-i Gayr-ı Müslim’in (Yenigürle) ipekçilik alanında gösterdiği gelişme dolayısıyla da ikinci konuma düşmüştür. Buna karşın Osmanlı döneminde bir süre kaza (ilçe) merkezi olarak işlev üstlenmiştir.

1325 H. (1907) tarihli Hüdavendigar vilayeti salnamesinde Gürle-i Müslim adıyla ve 126 hane olarak kayıtlıdır.

Gürle Köyü Nüfus durumu; 1927-695(Gürle-i Müslim adıyla kayıtlı), 1940-751, 1955-757, 1970-581, 1980-569, 1990-482, 1997-406, 2000-391, 2010 yılında ise 261 kişidir.

Ekonomisi başta tarım (Çeltik ve zeytin) ve hayvancılığa dayalı olup göç vermektedir.

GÜRLE KÖYÜ MUHTARI

Adı Soyadı : Mehmet UZUN     Tel : 0 224 587 77 29     Cep : 0 542 376 02 40

Köylist – Her hakkı saklıdır © Orhangazi Şehir ve Firma Rehberi | Bursa Orhangazi | orhangazi.net

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ