Orhangazi Haber, Kent ve Firma Rehberi | Orhangazi.net

Şevket Başol: Yenisölöz’den Dünya’ya Şifa Dağıtan Eller

Şevket Başol: Yenisölöz’den Dünya’ya Şifa Dağıtan Eller

Şevket Başol Kimdir? Masörlük Mesleğine Nasıl Başlamıştır?

Şevket Başol, 1933 doğumludur. Bu mesleği Drama Pepeleçli olan amcası Hüseyin’den öğrenmiş.

Yenisölöz‘ün belki de en tanınmış kişisi olan rahmetli Şevket Başol, Kıbrıs, Almanya, İsviçre, Belçika, Hollanda ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen hastalara şifa dağıtan bir kırık-çıkık uzmanı.

Başol Ailesi Kimdir?

Baba Şevket Başol ve oğulları Turan Başol ve Metin Başol kardeşler Bursa Orhangazi‘nin Yenisölöz Köyünde 50 yılı aşkın bir süredir gece gündüz tatil bayram demeden halka hizmet ediyor. Ağrılar nedeni ile hayattan bezmiş olan, özellikle bel ve boyun bölgelerinde fıtık oluşan hastalarına yürekleri ve deneyimli elleri ile masaj terapi hizmetleri veriyorlar. Güler yüzlü ailenin masör geleneği nesillerdir elden ele devam ediyor.

Şevket Başol, yenisölöz masör kırıkçı şevket

Kırıkçı Şevket Masörlük Mesleğine Nasıl Başladı?

83 yaşında hayata veda eden rahmetli Şevket Başol küçük yaşlarda yetenekleri ile dikkat çekti. Köyde bulunan hayvanların kemiklerini inceleyerek, sakatlanmış olan kuzuların bacaklarını ve kemiklerini düzeltip tedavi ediyordu. İnsan vücut anotomisi hakkında olan merakını ve ileride gerçekleşecek becerilerini ailesine ve etrafına göstermeye başladı. 7 kardeşli bir ailenin bütün yükü 46 yaşındaki babasının vefat etmesi üzerine kendisine kaldı.

Çobanlarla hayvanların otlatılmasını sağlıyor. Zeytin bahçelerinin bakımı ve toprak sahiplerinin tarlalarını babasının vefatından sonra aldığı 2 çift öküz ile sürüyordu. Hem ailesinin bakımıyla uğraşıyor hem de bir yandan kalan kısıtlı vakitlerinde masör olan amcasının yanına giderek onun çıraklığını yapıyordu.

İlerleyen zamanlarda bir gün amcası kendisini yanına çağırarak aile geleneği ve mesleği olan masörlüğü oğullarının ilgisi olmadığını dile getirmiş. Ve Şevket beyde görmüş olduğu yetenek neticesinde kendisine öğreteceğini söylemiştir. Şevket Başol ‘da zamanla amcasından bütün mesleğin sırlarını öğrenmiştir.

Yenisölöz Masör Şevket Başol Çok Yardım Severdi 

Ve Halk hekimi olarak kırık çıkık konusunda ve masaj yöntemleri konusunda hizmet vermeye başlamıştır. Kırık çıkık konusunda sadece gençlik dönemlerinde halka yardımcı olmuştur. Çünkü müteala dönemlerinde alçı doktor bulmak gerçekten zordu. Halk hekimi olarak ceviz kabuklarından alçı yaptığı ve yardımcı olduğu dönemler olmuş.

Ancak şuan kırık çıkık konusunda kendisine gelen insanları hastane doktorlarına yönlendiriyor ve yanlış bilinen hususlarda halkı bilgilendiriyor. Şevket Başol ve oğulları Turan Başol ile Metin Başol için kurslara da giderek masörlük konusunda aile geleneği olan yeteneklerini bilimle birleştirmiştir.

Günlük bir mesai anlayışı olmadan kendilerinden yardım isteyen bütün vatandaşlara masajla boyun bel fıtıklarının terapilerle tedavisinde yardımcı oluyorlar.

Bursa Yenisölöz Fıtıkçı

Bursa’da herkesin Fıtıkçı olarak tanıdığı rahmetli masör Şevket bey, iki oğluna da fıtık oluşacak bölgeler hakkında bilgiler verip yetenekleri geliştirmelerini sağlamıştır.

Bel ağrısı ile kıvranan hastaların birkaç gün sonra kendilerini daha iyi hissettiklerini, birçok vatandaşın da ameliyat olmaktan yapılan masaj sayesinde kurtulduğunu anlatıyor. Şevket Başol, İstanbul ve Bursa’nın yanı sıra, birçok şehirden ve ülkeden insanların Yenisölöz köyüne geldiklerini ve bir nevi çok kalpten bağlı oldukları ve eserler bırakmak istedikleri vatanlarının ve devletlerinin fahri turizm elçiliklerini de yaptıklarını aktarıyor.

Şifa bulan herkesin mutlaka bir gün arkadaşına kendilerini tavsiye ettiklerini ve dürüstükleri ile Başol Ailesinin isimlerini tarihe not düştüklerini söylüyor.

1986’da oğlu Metin’i, 1989’da da Turan’ı yetiştirmeye başlayan Başol oğullarına da bu mesleğin sırlarını öğretiyor.

Kırıkçı Şevket’in dünya çapında hastaları var

Önemli müşterilerinden ilk akla gelenlerini saymasını istediğimizde milletvekillerinden tutun da bir İsviçre ilaç firması olan Nutra Sweet AG’nin müdürü Tibor von Mérey’i ilk aklına gelenler arasında sayıyor. Bakanlardan, büyükşehir belediye başkanlarına, ünlü sanatçılardan sporculara kadar birçok hasta, yaptıkları masaj sayesinde sağlığına kavuşuyor.

Doktorlar ile sürekli koordinasyon sağladıklarını ve karşılıklı tamamlayıcı tedavi olarak birbirlerine yönlendirdiklerini söylüyor. Başol Ailesi, fıtık olan bölgede elle manipülasyon yaparak sıkıntının dağılmasını sağlıyor. Kırık ve çıkık konusunda da uzun yıllardır oluşan tecrübeleri ile vatandaşlara yanlış bildikleri uygulamalar konusunda bilgilendirme anlamında yardımcı oluyorlar.

Bel ve Boyun Fıtığı, Kırık, Çıkık, Burkulma ve Eklem Kireçlenmeleri

Şevket Başol her insanın 221 kemiği olduğunu ve ellerini kullanarak rahatsızlığın kaynağını ve sebebini saptayıp çözebildiğini söylüyor. Bel ve boyun fıtığı, burkulma, eklem kireçlenmeleri ise uzmanlık alanına giriyor. Türkiye’nin dört bir köşesindeki doktorlar ve profesörler de rahmetli Şevket beyi destekleyerek ona fikir danışıyorlar ve tedavi için bu kişilerce çağrılıyor. Bu zamana kadar tedavi ettiği kişilerden hayır dua harici hiçbir tepki almadığını bu işi para için yapmadığını belirten rahmetli Kırıkçı Şevket “Ben hastalarımdan normal bir doktorun aldığının çok ama çok daha azını alıyorum. Bazen birçoğundan da almıyorum.” diye ekliyor.

Özellikle öğretmen, öğrenci, asker ve şehit ailelerinden para almadığını görüyoruz. Hastaların çoğu doktorlardan yarar görmeyenler. Ellerini kullanarak ve bazı bitki özleri ile yaptığı ilaçlardan faydalanarak tedavilerini gerçekleştiriyor.

Şevket Başol, yeni sölöz masör kırık çıkık şevket

AĞIR KALDIRIRKEN DİKKAT EDİN!

Boyun fıtıklarında en önemli unsurun terli vücuda karşı açılan klimalar, bel fıtığında ise dengesiz ve ağır eşya kaldırmalar olduğuna dikkat çeken Şevket Başol, Turan Başol ve Metin Başol ailesi “Maalesef sağlığın kıymeti yerinde iken pek anlaşılmıyor, sağlık elden gittikten sonra insanlar ızdırap çekerken kıymetini anlıyorlar. Onun için ağır kaldırırken çok dikkatli ve mümkün ise ikiye bölerek daha az ağırlığı götürmek gerekiyor. Ayrıca çağımızın hastalığı olan şişmanlık sebebiyle de vücut fazla yük taşımaktan fıtık oluşuyor. Bu yüzden dengeli beslenmeli, dengeli ve çok hareket etmelidir. Eski insanlar bellerine kuşak bağlayıp orayı muhafaza ederlerdi. Günümüzde kuşak kullanımı azaldı. Ancak ağır taşıyanlar mutlaka kuşak kullanmalıdırlar” şeklinde bilgiler veriyor.

Şevket Başol 51 yıldır şifa dağıtıyor

Yenisölöz’de 51 yıldır şifa dağıtan Şevket Başol ‘un büyük oğlu Turan Başol’da, haftanın 5 günü Bursa Bağlarbaşı’nda ki yerinde vatandaşlara hizmet veriyor.

Birçok ünlünün sağlığına kavuşmasında emekleri olan Şevket Başol ve oğulları, Sabah 09:00 ile 21:00 saatleri arasında Orhangazi’nin Yenisölöz köyüne gelenlere hizmet veriyorlar.

İstanbul’dan gelirken Orhangazi 2. ışıklardan göl yoluna devam edip 15 km. sonra, Anadolu’dan gelirken Gemlik’i geçtikten sonra Karsak boğazından sağa doğru İznik yoluna girdikten sonra 10 km. ileride sağ tarafta kalan Yenisölöz köyüne ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. Hakan dedi ki:

  S. A iletişim numaranızı verirmisin

 2. selcuk dedi ki:

  numarası 0532 265 17 44

  1. ömer ayırkan dedi ki:

   iyi günler ben ömer ayırkan babam içi,n yazıyorum yıllardır ayakları ağrıyor geceleri hiç durmuyor belfıtığıda eskide sizi tafsiye etiler size gelmek istiyorum yardımcı ola bilirmisiniz

   1. Orhangazi.net dedi ki:

    Ömer Bey büyük geçmiş olsun. Biz sadece haberini yaptık. http://yenisolozmasor.com siteden iletişim numaraları üzerinden ilgili kişilere ulaşmanızı rica ederiz.

 3. yılmaz dedi ki:

  slm ben 2004 yılında bel fıtığına yakalandır ikibiklüm geziyordum bana yeniselhöz ü tavsiye ettiler bende gittim 10 akikalık bir seanstan sonra çok şükür iyiyim….bence herkez gitmeli….

 4. Cengiz Bölükbaş dedi ki:

  Ben yaklaşık 10 yıl önce gittim ve çok faydasını gördüm.Belimde 4 tane fıtık vardı ama şu an ne belimde ağrı ne de fıtık var MR sonuçlarına göre.Şevket amca yaşıyorsa allah uzun ömür versin.Rahmetli olduysa mekanı cennet olsun.

  1. Orhangazi.net dedi ki:

   Geçmiş olsun. Şevket Amca rahmetli oldu, çocukları devam ediyor. Mekanı cennet olsun.

 5. Hüseyin dedi ki:

  S.a iki kez ameleyat oldum belimden fıtık fakat 1 yıl önce mr çekildiğinde dar kanal dedi 3 günden beride sağ kalçanın üstünde çok ağrı var bugün beyin cerrahın muayne oldum şu an sıkıntın dar kanalla ilgili değil dedi l4 l5 fıtık var dedi ameleyat gerekebilir dedi yarında mr çekilecek ameleyat olmak istemiyorum ayaklarımda güç kaybı yok sadece belimin üst sağ kısmından yayılan kalçaları a doğru dayanılmaz ağrı var yataktan kalktığım zaman belimi yukarı kaldıramıyorum Kocaelideyim yardımlarınızı bekliyorum

  1. Orhangazi.net dedi ki:

   A.s büyük geçmiş olsun Hüseyin Bey. Biz sadece haberini yaptık. http://yenisolozmasor.com siteden iletişim numaraları üzerinden ilgili kişilere ulaşmanızı rica ederiz.

  2. N.Hakan dedi ki:

   Huseyin bey gittinizmi nasil sonuc aldiniz bilgi verirmisiniz Babamda ayni sizin gibi belinden yatamiyor saygilar.

 6. Turgut dedi ki:

  Ben gittim hiç memnun kalmadım birde bel çekiyorlar sana hiç bir şey söylemiyorlar benim ağrılarım daha çoğaldı sakin böyle şeylere inanmayın en iyi yöntem doktorunuz

 7. Halil dedi ki:

  İyi günler annem sol ayağının üstüne basamiyor röntgen ve tomografide birşey çıkmıyor bir tane kişi çıkmis dedi

 8. ihsan biliroğlu dedi ki:

  hanımımı götürdüm bengay kremiyle ovdu siniri yerinden çıkardım dedi bırhafta bengayla ovala dediler hiç faydasını görmedim hemen hemen herkese aynı işlemi yapıyor 2 dakıkalık işlem 200 tl alıyorlar hiç memnun kalmadım aynı ağrılar devam ediyor

 9. Nuriye Arlı dedi ki:

  Merhaba size ulaşabileceğimiz bir iletişim numarası alabilirmiyim?Randevu ile gelmek durumundayım ,bilgilendiririseniz sevinirim.

 10. Cem sinan dedi ki:

  Uç Kâğıtçı bunlar daha kötü oldum sölözde masör hamite gidin ilgileniyor en azından bunlara para kaptırmayım

 11. HAMDİ ÖKSÜZOĞLU dedi ki:

  hocam eşimde bel kayması var disklerin arası açılmış ameliyat diyorlar ağrısı çok ben karabük ten yazıyorum cep tlf verirseniz vassafta emar raporunu göndersem bakıpta ona göre gelsek hocam eşimin ağrısı çok yardımcı olursanız memnun oluruz

BİR YORUM YAZ