Orhangazi Haber, Kent ve Firma Rehberi | Orhangazi.net

Nerede O Eski Ramazanlar?

Emrah AKIN

Yazarın şu ana kadar yazılmış 7 makalesi bulunuyor.

Nerede O Eski Ramazanlar?

Nerede O Eski Ramazanlar… Unutulan değerler Ramazan ile hatırlanırken, eski Ramazanları bizim gibi özlemle ananlarda var.

Bir heyecan başlardı Ramazan arefesinde. Kilerler dolar ve her gün markete gitmezdik. Evler temizlenir, lambalar ve gümüşler parlatılırdı.

Her yıl Ramazan ayı, hilalin doğuşu ile başlar. Toplar atılır, mübarek ayın geldiği duyurulurdu. Ramazan ayının gelişiyle evlere şenlik doğar, bereket yağardı.

İlk iftarlar daima görkemliydi. Aile bireylerinin toplandığı iftar sofraları leziz özel tatlarla donatılırdı. Sofranın görüntüsü nefis yemek kokularıyla birleşince, top atılır atılmaz da yemeklere hücum edilirdi. Ah ah Nerede O Eski Ramazanlar…

İftariyeliklerle başlayan iftar sofralarının değişmez ilk yemeği; et veya tavuk suyundan düğün, mercimek, yoğurt, pirinç çorbaları olurdu. Elbette Ramazan pidesi eşliğinde…

Daha sonraki yemekler etinden sebzesine, pilavından böreğine ev sahibinin gücüne göre yapılırdı. Kuru meyvelerden hoşaflar, 60-70 kat yufkalı baklava, kazandibi, kabak tatlısı, keşkül ve gül kokulu güllaç ise iftar sofralarının vazgeçilmez tatlılarıydı.

Ve emin olun herkes sofrada misafirin olmasını isterdi. Fakirlere, zenginler tarafından onurları kırılmadan yardım edilirdi. Şimdi misafirden kaçıldığını düşünürseniz o zamanların sosyal ağının, sosyal medyadan ne kadar önemli olduğunu anlarsınız.

Nerede o eski ramazanlar

İftardan sonra erkekler teravihe gider. Teravih dönüşü izzet-i ikram devam ederdi. Şerbetler ve şuruplar içilir, mevsimine göre boza ve salep de önemli Ramazan içecekleriydi. Demirhindi, ağaç kavunu, menekşe, kızılcık gibi şimdi adını bile duymadığımız içecekler vardı.

Kahve ile iftar keyfi tamamlanır, sıra eğlenmeye gelirdi. Önce masallar anlatılır, bilmece faslı ise yaşlılara aitti. Akraba ve dostlar arasında Ramazan ayının ilk haftası habersiz iftara gitmek saygı belirtisiydi.

İş, güç, sahur, oruç, iftar, Kadir Gecesi derken Ramazan güle güle giderdi. Biz onun gidişine üzülürken gelen Bayram bizi teselli eder, içimize neşe ve sürur dolardı. Ah ah Nerede O Eski Ramazanlar…

Eski adetler kalmadı ve yaşanması da mümkün değil. Hislerimizi, duygularımızı ve bağlarımızı kaybettik. Eski Ramazanlar bizleri birbirimize yakınlaştırırdı. Eskiden yüreğimiz sevgiyle doluydu, ya şimdi?

Sizce Nerede O Eski Ramazanlar?

Orhangazi.net Köşe Yazarı & Gurme Yazar: Emrah Akın

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ