03.03.2023 - Orhangazi Haber, Kent ve Firma Rehberi
Orhangazi Haber, Kent ve Firma Rehberi | Orhangazi.net

Orhangazi Sportif Faaliyetler

İLÇEMİZİN SPORTİF DURUMU

Orhangazi bir spor kenti konumuna gelmiştir. Yıllardır İlçe Spor Müdürlüğünün spor kulüpleriyle yaptığı koordineli çalışmalar sonucu Orhangazi, Bursa’nın diğer ilçeleri arasında sportif açıdan farklı  bir konuma gelmiştir. İlçemizde spor futbol branşı dışında voleybol, basketbol, güreş, karate, tekvando, masa tenisi gibi tüm branşlarda faaliyet göstermektedir. Ayrıca ilçemizde otomobil yarışları, cirit atma, kick boks ve sokak basketbolu gibi yarışmalarda düzenlenmiştir.

Orhangazi Spor tekvando takımımızda Duygu VATANSEVER ilçemize Avrupa ikinciliği getirmiştir. Atletizmde ilköğretim okulları arasında, Türkiye çapında takım halinde ve ferdi olarak birçok dereceler elde edilmiştir. Türk futboluna ve milli takımımıza Faruk YİĞİT, Orhan ALEMDAR ve Gökmen YILDIRAN (merhum) gibi yıldızlar kazandırmıştır. Şu  anda iki profesyonel futbol takımımızla Türkiye de tek ilçe konumundayız.

Orhangazi’de okullar düzeyinde birçok sportif çalışmalar yapılmakta ve ilçemizi temsilen İl ve Türkiye düzeyinde düzenlenen sportif yarışmalara katılan okullarımız başarılı olmakta ve Orhangazi’mizin tanıtımını en güzel şekilde yapmaktadırlar.

ORHANGAZİ’DE SPORTİF FAALİYETLER

FUTBOL :
Türkiye Profesyonel 3. Futbol liginde mücadele eden 1 Profesyonel Takımımız ve 12 Amatör Spor Kulübümüz, Amatör Ligi, 1. Küme, 2. Küme, 16-18, 14-16, 12-14 10-12  Yaş Gruplarındaki liglerde mücadele etmektedirler.

BASKETBOL :
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kaymakamlık tarafından ortaklaşa organizasyon ile İlköğretim ve Liseler arası Basketbol Turnuvaları tertip edilmektedir. Sokak basketbolü organizasyonlarında da görev alınmaktadır.

VOLEYBOL :
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kaymakamlık tarafından ortaklaşa organizasyon ile İlköğretim ve Liseler arası Voleybol  Turnuvası, 24 Kasım Öğretmenler günü Voleybol turnuvası ve Orhangazi kaymakamlık Dostluk Kupası Voleybol karşılaşmaları düzenlenmiştir.

KARATE :
Genç-Yıldız, Erkek ve Bayanlar müsabakaları, ayrıca İller arası Karate turnuvası.

ATLETİZM :
Genç ve Yıldızlar Atletizm ve Kros yarışmaları, Atletizmi geliştirme projesi Kros Yarışmaları.

TEAKWANDO : Genç-Yıldız, Erkek Bayan yarışları.

GÜREŞ :
Güreş eğitim merkezlerine alınacak sporcuların seçme müsabakaları.

MASA TENİSİ :
Genç-Yıldız, erkek ve bayanlar müsabakaları, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kaymakamlık tarafından yapılan ortaklaşa organizasyonla İlköğretim ve Liseler masa tenisi turnuvası, 24 Kasım Öğretmenler günü masa tenisi turnuvası ve Fenerbahçe Spor Kulübü-Orhangazi Veteranlar Masa Tenisi turnuvası.

YAZ SPOR OKULU UYGULAMASI :
Yaz  spor okulu uygulamaları gerçekleştirilmiştir.

OTOMOBİL SPORLARI RALLİ YARIŞLARI :
Otomobil Federasyonu ve Orhangazi Belediyesinin ortaklığı ile göl kenarındaki parkurda yarış organizasyonları yapılmıştır.