Orhangazi Haber, Kent ve Firma Rehberi | Orhangazi.net

Örnekköy Mahallesi

Örnekköy Mahallesi

Örnekköy Mahallesi Orhangazi

Bursa ili Orhangazi ilçesine bağlı köy ilçe merkezinin güney doğusundadır. İl merkezine 50, ilçe merkezine ise 3 km. uzaklıktadır. Osmanlı döneminde Veli Paşa çiftliği adıyla bilinen yere 1950 yılında iç göçlerle gelenlerin yerleşmesiyle kurulmuştur. 1958 yılında köy konumuna yükselmiş ve yeni göçlerle nüfusu artmıştır.

ornekkoy-koyu-orhangazi-bursa
Örnekköy nüfus durumu; 1980-534, 1990-563, 1997-503, 2010 yılında ise 618 kişidir.

Köy çevresinde bazı tekstil ve otomotiv yan sanayii fabrikaları bulunması nedeniyle de ekonomisi tarım ve sanayi işçiliğine dayalıdır.

Örnekköy ‘de faal durumda 1 sağlık evi, 1 ilköğretim okulu bulunmaktadır.

ornekkoy-orhangazi-bursa

Aynı zamanda Örnekköy ‘ün 1 km. kuzey batısında, Topselvi adı verilen yerde bulunan Ilıpınar Höyüğü’nde sürdürülen arkeolojik kazılar, Neolitik çağa değin uzanan bir yerleşmenin varlığını ortaya çıkartmıştır.

ornekkoy-mahallesi-bursa-orhangazi

ILIPINAR HÖYÜĞÜ

İznik Gölü batısında, Orhangazi’nin 3 km. güneyinde, Örnekköy ’ün 1 km. kuzeybatısında Topselvi adı verilen kesimde bulunan tarih öncesi yerleşmedir. Eski yerleşim izleri Neolitik çağa değin inen bu yerde, Batı Anadolu’nun en eski çiftçi halklarının kullandıkları araçların veya ürettikleri ürünlerin kalıntılarına rastlanmaktadır. Üzeri çamur sıvanmış dallardan yapılan küçük kulübelerde yaşayan bu insanların koyun, keçi, sığır ve domuz gibi hayvanları evcilleştirdikleri, değişik türden tahıl ve baklagilleri yetiştirmeyi öğrendikleri elde edilen arkeolojik, antropolojik ve botanik bulgulardan anlaşılmaktadır. Bulgular arasında bezemeli ve çeşitli formlarda pişmiş toprak kaplar, kemik, boynuz, çakmaktaşı, doğal cam ve taşlardan yontulmuş ev ve av araçları, pişirilmiş topraktan insan ve hayvan figürleri de yer almaktadır.

Höyük 5 metre yüksekliğinde olup, yaklaşık 20 000 metrekare genişliğinde bir alanı kaplamaktadır. Bin yıl dolayında kesintisiz iskan edilmiş, daha sonra geç dönemlerde birkaç kez ölü gömme bölgesi (nekropol) olarak kullanılmıştır. En eski mezarlık katı Geç Kalkolitik çağa (İÖ. 3200) aittir.Roma dönemi kalıntılarına da rastlanan höyükte, İS 6. ve 7. yüzyıllara ait Bizans dönemi mezarlarına da rastlanmaktadır.

Hollanda Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Dr.Jacop Roodenberg’in yönetiminde Türk, Hollandalı ve başka yabancı uyruklu arkeolog ve uzmanlardan oluşan ekiplerle 1987 yılından beri sürdürülen kazı çalışmalarının amacı, ilk yerleşmelerin kapsadığı dönemlerde Anadolu ve Balkanlar’da yaşayan çiftçi toplulukların ekonomik ve kültürel bağlantıları hakkında bilgi toplamak; Avrupa’daki ilk tarım uygulamalarının Anadolu’dan geldiği varsayımına destek olmaktır. Ankara, İzmir, Leiden ve Groningen üniversitelerinin bilimsel işbirliğiyle sürdürülmekte olan kazının finansmanı, Hollanda Bilimsel Araştırma Organizasyonu, İstanbul’daki Hollanda Arkeoloji Enstitüsü ve NOOT adlı kuruluş tarafından karşılanmaktadır. Kazı çalışmaları sürdürülmektedir.

ornekkoy-mahallesi-orhangazi

ÖRNEKKÖY KÖYÜ MUHTARI

Adı Soyadı : Selahattin ÖZBAY       Cep : 0 535 213 84 70

Köylist – Her hakkı saklıdır © Orhangazi Şehir ve Firma Rehberi | Bursa Orhangazi | orhangazi.net

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ