02.03.2023 - Orhangazi Haber, Kent ve Firma Rehberi
Orhangazi Haber, Kent ve Firma Rehberi | Orhangazi.net

Orhangazi Eğitim ve Kültür Durumu

1-ORHANGAZİ MESLEK YÜKSEK OKULU :

Meslek Yüksek Okulu; Uludağ Üniversitesine bağlı olarak Belediyeye ait binada faaliyet göstermektedir.

12 derslik, 3 bilgisayar laboratuarı, 1 teknik resim salonu, 1 peyzaj uygulama laboratuarı, 1 tekstil laboratuarı, 1 Gaz ve Tesisatı Labaratuvarı, 1 Elektronik Tekonolojisi Labaratuvarı, 1 yemekhane, 1 kantin-kafeterya, 9 Akademik Personel ve 17 idari personel ile hizmet vermektedir.

Örgün Öğretim Öğrenci Sayısı 387, II. Öğretim Öğrenci Sayısı 138 olmak üzere toplam 525 öğrenci bulunmaktadır.

2-ORHANGAZİ OKUL VE KURUMLAR :

a) ORHANGAZİ RESMİ KURUMLARIMIZ :

İlçemizde Anadolu Öğretmen Lisesi, Öğretmen Eyüp Topçu Anadolu Lisesi, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Çok Programlı Lisesi, Kız Meslek Lisesi ve İmam-Hatip Lisesi olmak üzere 6 Ortaöğretim Kurumu ve 21 ilköğretim okulu, 1 müstakil Ana Okulu, 1 Özel Eğitim İlköğretim ve İş Okulu, 1 Halk Eğitim Merkezinde oluşan toplam 30 Resmi Eğitim Kurumumuz bulunmaktadır.

Öğretmenlerimize hizmet veren 1 Öğretmen evi mevcuttur.

b) ORHANGAZİ ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI :

İlçemizde 4 Özel Dershane, 4 Motorlu Taşıt Sürücü Kursu, 1 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, 2 Öğrenci Yurdu (Kız-Erkek) olmak üzere 11 özel eğitim kurumu bulunmaktadır.

3-ORHANGAZİ’DE OKULLARIMIZIN FİZİKİ DURUMU :

a) ORHANGAZİ LİSELER : Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi dışında tüm liselerin derslik durumu yeterlidir. İlçe Merkezinde sürekli nüfus arttığından Orkent Bölgesine 24 derslikli yeni bir lise binası yapılması, Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesine 24 derslikli ek bina yapılması ve Öğretmen Eyüp Topçu Anadolu Lisesine kapalı spor salonu yapılmasına ihtiyaç vardır.

b) ORHANGAZİ İLKÖĞRETİM OKULLARI : İlçemizdeki toplam 21 İlköğretim okulunun 10’u ilçe merkezinde olup, 11’i Belde ve köylerde bulunmaktadır. İlçe merkezindeki okullarımızın fiziki durumu yeterli olmadığından sınıf mevcutları çok fazladır. Atatürk, Ali Tekin, Tuna ve Kurtuluş İlköğretim Okullarında ikili öğretim, diğer 5 ilköğretim okulunda normal öğretim yapılmaktadır.İkili öğretim yapan Atatürk İlköğretim Okulu, Alitekin İlköğretim Okulu, Tuna İlköğretim Okulu ve Kurtuluş İlköğretim Okulunda derslik sıkıntısı bulunmaktadır. Belde ve köylerde ilköğretim okullarımızın hepsi normal öğretime devam etmektedir.

Atatürk İlköğretim ve Tuna İlköğretim okullarındaki öğrenci sıkışıklığının giderilebilmesi için şehrin gelişmekte olan Yalova istikametinde yeni yapılaşmanın olduğu bölgede en az 32 derslikli okul yapımı için kamulaştırmanın yapılması, Arapzade Mahallesi eğitim bölgesinde öğrenci sıkışıklığın giderilmesi için yeni imar alanı içinde okul ihtiyacının karşılanması için Endüstri Meslek Lisesi ilerisindeki hazineye ait 15 dönümlük alana bir ilköğretim okulu ve lise ile birlikte sosyal tesislerinde içinde yer aldığı eğitim yerleşkesi kurulması planlanmaktadır. Belde ve köy ilköğretim okullarının fiziki durumu yeterli olduğu için derslik ihtiyacı bulunmamakla birlikte bazı okullarda küçük onarıma ihtiyaç duyulmaktadır.

4)OKULLARIMIZDA ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ DURUMU :

a) OKUL ÖNCESİ EĞİTİM : İlçemizde 4 derslikli müstakil 1 Ana Okulu ile Kız Meslek Lisesi ve 20 İlköğretim Okulu bünyesinde olmak üzere toplam 22 kurumda 677 ana sınıfı öğrencisi bulunmakta olup, 18 kadrolu,13 ücretli usta öğretici, 10 ücretli öğretmen görev yapmaktadır.

b) ÖZEL EĞİTİM : İlçe Merkezinde, Orhangazi Belediyesi Emine Saadet Öcalgiray İlköğretim Okulu ve İş Okulunda 64 öğrenciye hizmet vermekte olup, Hürriyet İlköğretim okulu bünyesinde eğitilebilir zihinsel engelli 6 öğrenci ile Cargill İlköğretim Okulunda Otistik Çocuklar için Özel Alt Sınıfı bulunmakta olup, öğrencisi yoktur.

c) İLKÖĞRETİM OKULLARI : İlçe merkezinde 7.679, belde ve köylerde 1.897 olmak üzere toplam 9.576 öğrenci eğitim öğretim görmektedir.Toplam 20 ilköğretim okulunda 342 kadrolu yönetici ve öğretmen görev yapmaktadır.

d) LİSELER : İlçemizdeki 6 lisede 3.889 öğrenci eğitim öğretim görmekte ve toplam 237 kadrolu yönetici ve öğretmen görev yapmaktadır.

5)TAŞIMALI İLKÖĞRETİM : İlçemizde 17 yerleşim biriminden toplam 348 öğrenci, 5 taşıma merkezi ilköğretim okuluna günü birlik taşınmakta ve bu öğrencilere her gün sıcak öğle yemeği verilmektedir.Ayrıca Hürriyet İlköğretim Okulu bünyesinde bulunan Özel Alt Sınıfında eğitim alan 6 öğrenci ile Orhangazi Belediyesi Emine Saadet Öcalgiray İlköğretim Okulu ve İş Okulunda bulunan 64 öğrenci de taşınmaktadır.

İlçemizde tüm Okul ve Kurumlarımızda 636 yönetici ve kadrolu öğretmen, 81 sözleşmeli öğretmen ile 56 dışarıdan ücretli öğretmen olmak üzere toplam 773 eğitim görevlisi çalışmakta olup, toplam 30 Eğitim Kurumunda 13.441 öğrenci öğrenim görmektedir.

Halk Eğitim Merkezi :

Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü kendi binasında hizmet vermektedir. Hizmet binası yeterli olup, öğretmen ve personel ihtiyacı bulunmamaktadır.