Orhangazi Haber, Kent ve Firma Rehberi | Orhangazi.net

Yenigürle Mahallesi

Yenigürle Mahallesi

Yenigürle köyü Bursa-Adapazarı yolu üzerinde, il merkezine 42, ilçe merkezine 12 km.’lik mesafede, 12 km.’lik rakıma sahip Orhangazi‘ye bağlı şirin bir köy’dür.

yenigurle-koyu-orhangazi-bursa
Köy ermeni halkı tarafından bilinmeyen bir tarihte kurulmuştur. Köyün yaşlılarından alınan bilgilere göre müslüman göçmenler bölgeye 1916 yılında, Vodina, Selanik, Drama (Yunanistan), Petriç (Bulgaristan), Koçana (Yugoslavya) ve Batum (Gürcistan) şehirlerinden gelerek yerleşmişlerdir.

Köyün ermeniler tarafından kullanılan asıl ismi bilinmemektedir. Müslümanlar tarafından verilen isim Gürle-i Cedid (Yenigürle) ise müslüman halkın kurduğu komşu köye (daha sonra Gürle-i Müslim, şimdi ise sadece Gürle) dayanmaktadır.

yenigurle-mahallesi-orhangazi-bursa

Köyün eski halkı daha çok ipek böcekçiliği, dericilik ve zeytincilik ile uğraştığından, bölgede eski ve kullanılamaz duruma gelmiş saklama ve işleme merkezleri bulunmaktadır. Maşatlıktaki ipek fabrikası, bazı binaların girişindeki toprağa gömülü bir ton civarında deri muhafaza edebilen taş küpler ve 20 tona varan kapasitelerdeki zeytin fıçıları örnek olarak sayılabilir.

Köyün kilisesi, günümüzde tahrip edilmiş durumda olmasına rağmen, hala ziyaret edilmektedir. İlk yerleşimcilerden kalan hamam ise, yakın geçmişe kadar her iki Gürle köyü tarafından geleneksel gelin hamamı olarak kullanılmıştır. Göçmenlerin yerleşimi sırasında çalışır durumda bulunan dört değirmenden ise ikisinin kalıntıları tanınabilir durumdadır.

yenigurle-orhangazi-bursa

Ana geçim kaynağı zeytin olmakla birlikte diğer tarım faaliyetleri ve hayvancılıkta yapılmaktadır.

Yenigürle’de faal durumda 1 sağlık evi, 1 ilköğretim okulu ve PTT acentesi bulunmaktadır.

Yenigürle nüfus durumu; 1997-875, 2000-869, 2010 yılında ise 680 kişidir.

YENİGÜRLE KÖYÜ MUHTARI

Adı Soyadı : Ahmet ALTIN       Tel: 0 224 587 70 71       Cep : 0 532 663 38 24

Köylist – Her hakkı saklıdır © Orhangazi Şehir ve Firma Rehberi | Bursa Orhangazi | orhangazi.net

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ