Orhangazi Kent Rehberi  | Orhangazi.net

Bursalı Meşhur Sanatçılar ve Bursa’nın Ünlüleri (FULL LİSTE)

Bursalı Meşhur Sanatçılar ve Bursa’nın Ünlüleri (FULL LİSTE)

Bursalı Meşhur Sanatçılar yazımızda Bursa’da doğmuş ve Bursa’ya malolmuş ünlü sanatçılar, düşünürler ve fikir insanları yer almaktadır. Kültür başkenti Bursa‘da eminiz çok daha fazla ünlü bulunuyor.

Bursalı Meşhur Sanatçılar

Bursalı Meşhur Sanatçılar içinden en önemli olanları kısa kısa bilgiler ile beraber listelemeye çalışacağız. Elbette liste sadece bu verilerle sınırlı kalmayacaktır. Atladığımız veya eksik yazdığımızı düşündüğünüz Bursalı Meşhur Sanatçılar veya Bursa’nın ünlüleri varsa lütfen yorum kısmında belirtiniz. Yazdığınız sanatçılar, ünlüler ve fikir adamları küçük bir araştırma sonunda listemize eklenecektir.

Zeki Müren (1931-1996)

Türk Sanat Müziği bestecisi ve ses sanatçısıdır. Türk müziğinin sembol isimlerindendir. “Sanat Güneşi” olarak anılan sanatçı Türk müziğine birçok eser kazandırmıştır.

Bursalı Meşhur Sanatçılar Zeki MürenBursalı Meşhur Sanatçılar ve ünlü şarkıcılar – Zeki Müren

Yıldırım Gürses (1939-2001)

1939 yılında Bursa’da doğdu. Sanat hayatına 1951 yılında Bursa Ses Kralı seçilerek başladı. 350’yi aşkın Türk Sanat Müziği bestesine imza atan sanatçı, 14 Mayıs 2001 tarihinde 61 yaşında kalp krizi sonucu öldü.

İlhan İrem (1955)

Türk Pop Müziği’nin ünlü bir sesi ve bestecisidir. Yurt içinde ve dışında birçok yarışmada Türkiye’yi temsil etmiştir.

Halil Ergün (1946)

8 Eylül 1946 yılında Bursa’nın İznik ilçesi Müşküle Köyünde doğdu. İlk ve ortaokulu İznik’te okudu. Pertevniyal Lisesinden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde okudu. Halk Oyuncularında Teneke adlı oyunla profesyonel oldu. Vasıf Öngören, Mustafa Alabora ve Erdoğan Akduman ile Ankara Birlik Sahnesini kurdu. 1974 yılında Yılmaz Güney’in senaryosu olan İzin filmiyle sinemaya başladı.

Erkan can (1958)

Yenişehir doğumlu ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu. 1998 ve 2006 yıllarında Antalya Altın Portakal film festivalinde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanmıştır.

Şefik Bursalı

Türk ressamı (Bursa 1903 – Ankara 1990) İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde İbrahim Çallı atölyesinde çalışan Şefik Bursalı Avrupa yarışmasında birincilik aldı (1930). Konya’da resim öğretmenliği yaptı devlet güzel sanatlar akademisinde öğretim üyeliğine atandı (1938), yapıtlarında doğal görünümlerini işledi devlet resim ve heykel sergisinde ikincilik ödülü (1967), kültür ve sanat bakanlığı kültür ve sanat büyük ödülü (1986) aldı.

Müzeyyen Senar

Keles Gököz Köyünde doğan sanatçı gerçek bir  sanat güneşidir. Türk müziğinin eşsiz yorumcularından olan sanatçı müzik dünyasına birçok değerli ses kazandırmıştır. Genç yaşında kazandığı şöhreti günümüze kadar sürekli artarak gelmiştir.

Bursalı Meşhur Sanatçılar ünlü şarkıcılar Müzeyyen SenarBursalı Meşhur Sanatçılar ve Ünlü Şarkıcılar – Müzeyyen SenarFettah Can (1975)

12 Ekim 1975 Bursa doğumlu Fettah Can hem besteci hemde söz yazarıdır. Aynı zamanda harika bir sese sahip Fettah Can kendi yorumu ile 2010 senesinde Hazine adlı albümü piyasaya sürmüş ve müzikte üstat olduğunu kanıtlamıştır. Çocukluk yıllarının büyük bir bölümünü İnegöl’de geçiren Fettah Can aslen Bursa Karacabey’de dünyaya gelmiştir. 2014 yılı Eylül ayında Cansu Kurtçu ile hayatını birleştirmiştir.

İbrahim Balaban (1921)

Nazım Hikmet’ten resim yapmayı öğrenmiş ünlü bir ressamdır.

Sabiha Gökçen (1913-2002)

Türkiye’nin ilk kadın pilotudur. Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızıdır.

Behice Boran(1910-1987)

Türkiye İşçi Partisi liderlerindendir. 1980’de yurtdışına çıkmak zorunda kaldı. 77 yaşında Brüksel’de öldü.

İhsan Sabri Çağlayangil

Politikada önemli bir yeri olan Çağlayangil, uzun yıllar bursa milletvekilliği yaptı. Fahri Korutürk’ten sonra cumhurbaşkanlığına vekalet etti. 1993’te Ankara’da öldü.

Celal Bayar (1883-1986)

Birinci T.B.M.M’de milletvekili olarak görev almıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanlığı ve 3. cumhurbaşkanlığı görevleriyle birlikte Türk siyasi hayatında önemli bir yeri vardır. 103 yaşında ölen Celal Bayar doğduğu yer olan Gemlik’e bağlı Umurbey köyündeki anıt mezarda yatmaktadır. Doğduğu ev müze olarak kullanılmaktadır.

Bursalı Meşhur Sanatçılar Ünlü fikir adamları düşünürler Celal BayarBursalı Meşhur Sanatçılar ve ünlü fikir adamları düşünürler – Celal Bayar

İsmail Hakkı Bursevi Hz.

Türk şairi ve yazarı (Aydos 1653 – Bursa 1725) Bursa’da Osman Fazlı’nın onayıyla Celvedi Tekkesi’ne şeyh oldu 1722’de bütün kitaplarını bağışlayarak bir kütüphane kurdu. (cami muhammedi) ve bir tekke yaptırarak son yıllarını kitap yazmakla geçirdi. İsmail Hakkı Bursevi Hz. usta hattatlığının yanı sıra tasavvuf islam felsefesi ahlak ve tefsirle ilgili manzum ve düz yazı üzerine yüzden çok yapıt bırakmıştır. yapıtlarında aklın tek başına gerçeğe ulaşamayacağını kesin bilginin Allah’a özgü olduğunu ileri sürerek, bilim ve Allah’ı özdeşleştirmiş, bilime Allah aşkıyla ulaşılabileceğini ileri sürmüştür şiirlerinin çoğu Yunus’a naziredir. Ya da yunus tarzını işler.

Nezihe Meriç (1923)

Çağdaş Türk Edebiyatı kadın yazarlarındandır.

Pınar Kür (1943)

Çağdaş Türk Edebiyatı kadın yazarlarındandır.

Bursalı Mehmet Tahir

Türk yazarı (Bursa 1861 – İstanbul 1924) meşrutiyette Bursa milletvekili seçildi. 2.dönemde siyasetten ayrıldı ve kendini edebiyat tarihi araştırmalarına verdi. Bursalı Mehmet Tahir biyografi ve bibliyografi alanında yapıtlar veren bir araştırmacı olarak bilinir.

Cemal Nadir Güler (1902-1947)

Türkiye’nin ilk modern karikatüristidir. İlk eseri 1926’da basılmıştır.1928’den itibaren Akşam ve Cumhuriyet gibi günlük gazetelerde karikatürleri yayınlanmıştır. Karakterleri siyah ve beyaz gibi zıt özelliklere sahip kişiliklerdir. En önemli tiplemesi “Amca Bey”dir.

Bursalı Meşhur Sanatçılar Cemal Nadir GülerMeşhur Bursalı ünlüler – Cemal Nadir Güler

Caius Arbiter Petronius

M.S.54-68 Bithynia Valiliği yapmıştır. Bilinen ilk erotik hiciv eseri olan Satyricon’ın yazarıdır.

Dion Khrysostomos (M.S.40)

Prusa’da doğmuş ünlü bir hatip ve hitabet öğretmenidir. 80 adet konuşması günümüze kadar ulaşmıştır. Ünlü İznik doğumlusu roma tarihcisi cassius Dio kendi öz torunu olmaktadır.

Procopios (M.S.6.yy)

Prusa’da doğmuştur. İmparator Justinyen’in tarihçisidir. Tarihi detayları olduğu gibi değil imparatorun istediği şekliyle yazmak zorunda kalmıştır. 1623’de Vatikan’da bir kütüphaneci Procopios’un “Historia Arcana (gizli tarih)” adlı kitabını bulmuştur. Procopios bu kitabında gerçeği ve imparatorla imparatoriçenin kötü olaylarını anlatmaktadır.

Plinius Gaecilius Secundus (M.S. I. yy)

Roma İmparatoru Traianus döneminde Bithynia Valiliği yapmıştır. Bıraktığı mektup ve yazılar sayesinde o döneme ışık tutan bilgiler elde edilmiştir.

Bursalı Meşhur Sanatçılar yazımız en başta da belirttiğimiz gibi sadece bu liste ile sınırlı değildir. Listemizin çok daha kapsamlı bir hale gelmesi için sizlerinde desteklerini ve katkılarını bekliyoruz. Yorum kısmına önemli Bursalı sanatçıları ve ünlüleri yazmanız halinde listeye eklenecektir.

Bursa gezilecek yerler ve ilçeleri hakkında daha fazla bilgi almak için linke tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ