Orhangazi Haber, Kent ve Firma Rehberi | Orhangazi.net

İznik Gölü Genel Bilgiler

İznik Gölü Genel Bilgiler

İznik Gölü Genel Bilgiler

İZNİK GÖLÜ

Marmara Bölgesinin doğu- batı doğrultusunda peş peşe dizilmiş çukur sistemlerinden Pamukova- İznik – Gemlik Körfezi çöküntü alanı sırasının orta kesimindeki tektonik kökenli bir çukurun dolması ile oluşmuş olup kabaca elips biçimindedir.

Kuzeyinde Samanlı Dağları, güneyinde Avdan Dağı vardır. 298 km2 lik yüzölçümü ile Marmara Bölgesinin en büyük gölüdür. Uzunluğu doğu-batı doğrultusunda 32 km, en geniş yeri 11.5 km’dir. Derin göllerden olan İznik Gölü‘nün büyük kesiminde derinlik 30 m’yi aşar. Gölün güney kıyısının açığında kıyıya koşut olarak 13 km. boyunca uzanan bir çukur vardır. Yaklaşık 60 km. genişliğindeki bu çukurun en derin yeri 65 m’yi bulur. Gölün su yüzeyi ise deniz yüzeyinden 85 m. daha yüksektir.

Gölün su toplama alanı 1246 km2 ’dir. Gölün yağış havzası çok küçük olduğundan besleyici su kaynakları da o derece küçük ve sayıca azdır. En önemli akarsuları güneyde Sölöz’de Kocadere, kuzeybatıda Nadır kaynağı diye bilinen kaynağın beslediği Olukdere, kuzeyde Kurudere, kuzeydoğuda Karadere ve doğuda İznik ilçesi güneyinde Kırandere’dir. İznik Gölü bundan başka dipteki karstik kaynaklar ve yağmur suları ile de beslenir.

İznik Gölü‘nün toplam toprak potansiyeli 6674 ha. olup topraklarının pH’ı 7,8 – 8,5 arasındadır.

Havza içindeki ekonomik faaliyetlerin en önemlisi tarımdır. İznik Gölü ‘nün güney sahili göl kotundan orman sınırına kadar zeytin bahçeleri ile kaplanmış durumdadır. Gölün güney batısında Bursaİznik kara yolundan, batısında ise Bursa – Yalova kara yolundan orman sınırlarına kadar zeytin bahçeleri devam etmektedir. Bu arazide zeytin bahçelerinin yanı sıra, çeltik ekim sahaları, meyve bahçeleri, bağlar ve sebze bahçeleri yer almaktadır.

iznik-golu-zeytin-orhangazi-net

Çevre halkının gölden faydalanışı su ürünleri, sulama suyu ve sanayi suyu temini şeklindedir. Gölde ekonomik değere haiz balık türleri; Sazan, akbalık, çapak, gördek ve yayındır.

Sulama suyu temini iki şekilde olmaktadır: DSİ sulama projeleri kanalı ile sulama ve çiftçinin kendi imkanları ile yaptığı sulama.

DSİ projeleri ile sulanan arazi büyüklüğü 7720 ha’dır. 6235 ha. daha arazinin sulanması için planlama çalışmaları devam etmektedir. Gölden sanayi suyu kullanımı Gemlik Körfezindeki sanayi kuruluşları için su temini şeklinde olmaktadır ve 35 mm3 / yıl’ dır.

Koruma Statüsü:

İznik Gölü 1990 yılında Sit Alanı ilan edilmiştir.

Sulak Alanın Kullanım Durumu:

İznik Gölü bütünüyle tarım alanları ve zeytinliklerle çevrilidir. Tarım alanları için gölden su alınmaktadır.

İznik, Çakırca, Boyalıca ve Gölyaka’da balıkçı kooperatifleri bulunur. Tutulan deniz ürünlerinin başında bir tür mantar hastalığı nedeniyle 1980’lerden beri büyük azalma gösteren kerevit gelir.

iznik-golu-orhangazi-net

İZNİK GÖLÜ ’NÜN KİRLETİCİ KAYNAKLARI

Kirlilik:

Orhangazi’deki sanayi tesislerinden, çevredeki yerleşim birimlerinden ve küçük zeytinyağı fabrikalarından göle atıklar karışmaktadır. Bundan kaynaklanan aşırı yosunlaşma ve toplu balık ölümleri dikkat çekmektedir.

DSİ Genel Müdürlüğü göl içinde belirlenen 9 gözlem noktasında ve Olukludere, Karadere ve Kocadere’de kalite izleme çalışmaları yapılmaktadır.

· Olukludere

Orhangazi ilçesine doğrudan sınır olan deredir. Deredeki suyun kalitesi Yalova yolu köprüsüne gelinceye kadar temizdir. Fakat bu noktada bağlanan Orhangazi ve civarındaki yakın yerleşimlerinin kanalizasyonları ve Orhangazi Belediyesi Mezbahasının atık suları kaliteyi önemli ölçüde etkilemektedir.

· Karadere

Bu derede tespit edilmiş olan kirlilik, zirai mücadele ilaçlarından kaynaklanmaktadır.

· Kocadere

Sölöz‘den akıp göle mansab olan Kocadere, yağış havzası en büyük olan deredir. Sölöz Beldesinin kanalizasyonu buraya deşarj edilmekte olup, Kocadere’nin suyundan yaz sezonu boyunca sulama yapıldığından göle pek fazla su ulaşmamıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ