09.07.2020 - Orhangazi Kent Rehberi
Orhangazi Kent Rehberi  | Orhangazi.net

Gedelek ‘te Bir Pazar Günü

Recep AKIN

Yazarın şu ana kadar yazılmış 4 makalesi bulunuyor.

Yıllardır inatla ve istikrarla yürüttükleri turşu üretimindeki kalite çalışmalarını uç noktalara taşımış bir köydür Gedelek..

Ülke içinde ve dışında Gedelek deyince turşu, turşu deyince Gedelek akla gelir. Tabi ki bu kolay elde edilir bir başarı değil, Gedelek azimli ve istikrarlı çalışmanın ödülünü almış ve bunu hak etmiştir.

Gedelek köyü; Bursa’nın Gemlik ve Orhangazi ilçeleri arasında, Bursa-İstanbul yolu üzerinde Orhangazi‘ye bağlı şirin bir köy..

Bir pazar günü öğlen saatlerinde düştü yolum Gedelek‘e..  daha önce de gitmiştim ama köyün içini gezip dolaşma fırsatım olmamıştı. Zaten köy yerlerinde nedendir bilinmez, belli bir amaçla köye gitmemişseniz yada gittiğiniz köyde bir tanıdığınız yoksa köyün içini öyle rahat rahat gezemezsiniz!

Köy meydanında 3-4 kahvehane var. Selam verip Muhtarı sordum. Muhtarın köyde olmadığını öğrenince Azalardan biriyle görüşüp, kendimi tanıttıktan sonra Gedelek‘e geliş nedenimi açıkladım, çok memnun oldu. Çaylarımızı içip biraz sohbet ettikten sonra, yanıma verdiği refakatçi bir arkadaş ile köyü dolaşmaya başladık.

Önce meşhur Pınar’dan başladık, Ancak ben köy meydanından itibaren fotoğraf makinemin deklanşörüne basmaya çoktan başlamıştım bile.. O Pazar Pınar çok kalabalıktı ve sünnet düğünü vardı. İlk defa gördüğüm, büyük hayal kırıklığına uğradığım Pınar’ı gerçekten böyle hayal etmemiştim.. Aslında çok güzel bir yer, Çınar ağaçları muhteşem, her biri asırlık çınarlar… ama doğal güzelliği bozulmuş.. suyu kalmamış.. anlayacağınız sadece adı kalmış Pınar’ın.. Bunu Muhtara soramadığım için üzgünüm..

Pınar’da epeyce bir fotoğraf çektikten sonra köyün içini dolaşmaya başlıyoruz refakatçi arkadaşla, her sokağa giriyor ve hiç bir şeyi kaçırmamak için adım adım ilerliyoruz. İlgimi çeken Gedelek‘in tanıtımına katkısı olacağına inandığım her şeyi makinemle ölümsüzleştirmeye çalışıyorum.

Refakatçi arkadaş birden “İşte hain Yunanlıların 37 Müslüman / Türk’ü katlettikleri ve adını Tarih’e “Gedelek Katliamı” olarak yazdıran, canice işlenilen cinayetlere tanıklık eden ev!” diyor. İnanın donup kalıyorum.. karşımdaki ev’de öylece bana baka kalıyor.. İçim buruluyor.. içim sızlıyor.. Gedelek Katliamını daha önce okumuştum bu yüzden olsa gerek çok etkilendim. Ev geçmişten bugüne kadar bazı tadilatlar görmüş olmalı.. Ancak hüzün ve burukluk hiç gitmemiş kapılarından, pencerelerinden ve önündeki asma çardağından.. Sanki komşu evler onu teselli etmeye çalışıyor gibi bir sessizlik, bir sakinlik ve matem var bu evin sokağında.. Gönül daha detaylı bilgi edinmek, evin içini dolaşmak, sahipleriyle konuşmak, neler hissettiklerini sormak istiyor ancak mümkün olmuyor..

Evet.. Bu ev geçmişte olduğu gibi günümüzde de dünya’ya Yunanlıların kanlı ellerini gösterircesine ayakta duruyor. Ve hala bu kanlı cinayetleri sindirememiş olmanın ızdırabını, tarihe “Gedelek Katliamı” olarak yazılan ve 37 Türk evladının şehit olmasına sebep olan facianın üzüntüsünü taşıyor.. Ben böyle düşünüyorum.

Hem yürümeye devam ediyor hem de fotoğraflar çekmeye devam ediyorum.

Refakatçi arkadaş;

-“Burası da Şehitliğimiz!” diyor.

– “Mezar yerleri belli mi?” diye soruyorum.

-Şehitliğin kuzeyinden geçen yolu göstererek “Burada olduğu tahmin ediliyor.” diyor!..

Şehitliğin olduğu alanda Atatürk Büstü ve çok güzel bir sağlık ocağı var. Köyü dolaşmaya devam ediyoruz ancak eski yapılardan pek eser kalmamış, yapıların çoğu yenilenmiş..

Tekrar kahvehanenin yanına, köy meydanına ulaşıyoruz. Kısa zamanda çok yer dolaşmanın verdiği yorgunlukla ikram edilen çayları yudumluyor az da olsa dinleniyoruz.

Beklentilerime ulaşamamış olsam da refakatçi arkadaşıma teşekkür edip Gedelek‘ten ayrılmak üzere Orhangazi yoluna koyuluyorum… Araç Orhangazi‘ye doğru ilerlerken düşünüyorum!

Gedelek gerçekten hayal ettiğim gibi değil, çünkü ben daha tarih kokan bir Gedelek bekliyordum..

Tıpkı hemen hemen tüm köylerimizde olduğu gibi geçmişten bir eser pek kalmamış..

YAZARIN SON YAZILARI
Sonunda Avrupalı Olduk! - 1 Kasım 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ