Orhangazi Haber, Kent ve Firma Rehberi | Orhangazi.net

Hacılartepe Höyüğü Orhangazi

Hacılartepe Höyüğü Orhangazi

Hacılartepe Höyüğü Orhangazi İlçesinin batısında, Bursa-Yalova kara yolunun yaklaşık 2 km. güneyinde, Ilıpınar yerleşmesinin 500 m. güneybatısında yer alır. D.H. French tarafından 1965 yılında saptanan Hacılartepe Höyüğü yaklaşık 150 x 4 m. boyutlarındadır. 1993-95 yıllarında J.J. Roodenberg tarafından kazılan Hacılartepe Höyüğü ile ilgili detaylı bir yayın henüz yapılmamıştır.

Kalkolitik Çağ : Kazıda, yüzeyden 4.5 m’de ana toprağa ulaşıldığı halde, Kalkolitik Çağa ait bir yerleşmenin varlığı saptanmamışsa da, yüzeyinden son Kalkolitik Çağa ait siyah açkili çanak çömlek parçaları bulunmuştur. Kalkolitik Çağ için şüpheli bir buluntu yeridir.

İlk Tunç Çağı : Kazı raporlarından anlaşıldığına göre 7 x 9 m. boyutlarında açılan bir sondajdan yaklaşık 4,5 m. derinlikte ana toprağa varılmıştır. Tüm dolgu İlk Tunç Çağı II ve III´e aittir. Sondajda birçok mimari tabakaya rastlanmıştır. En altta 2 m’lik dolguda kuzey-güney istikametine uzanan iki bina saptanmıştır. Binaların duvarları dal örgü tipinde yapılmış ve tabanlar bir kaç kez yenilenmiştir. Üst katlarda yine duvarları dal örgü tekniğiyle yapılmış ayrıca ahşap malzemenin de sıkça kullanıldığı bina kalıntılarına rastlanılmıştır. Çanak çömleklerin tipik Troya ve Demircihöyük’ten bilinen örneklere benzediği belirtilmektedir. Hacılartepe Höyüğü ‘nden alınan bazı 14C örnekleri, yaklaşık MÖ. 2400 tarihini vermiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ